IDŐJÁRÁSI HÍRKÖZPONT!Napi szintű hírek, időjárási érdekességek, rekordok! Térj vissza naponta!

Meteorológia

Zúzmara jelentése, kialakulása, fajtái

4 perc olvasási idő

A zúzmarát a nem hulló csapadék fajták közé soroljuk. Kialakulásához fagypont alá csökkent tárgyra, szélre, túlhűlt ködcseppekre, vagy vízcseppekre (ködre, felhőre) van szükség, melyek a tereptárgyakra kicsapódva zúzmarát képeznek.

Hogyan keletkezik a zúzmara?

A túlhűlt köd-, vagy vízcseppek, légmozgás hatására a felületekre csapódva jégkristályok formában rakódnak le. A zúzmara a tárgyak szél felőli oldalán helyezkedik el. Nagyon hideg téli hidegekben jelenik meg, mint a december január és a február.

Zúzmaraképződés hetekig fennállhat, ha a nap nem látható az égbolton, és a köd és a szél jelenléte dominál, megakadályozva a felmelegedést és a zúzmara elolvadását.

Zúzmara típusok

Három zúzmara típust különböztetünk meg:

  • Durva zúzmara: Kialakulását ködképződés előzi meg. Erős vagy mérsékelt szél, túlhűlt köd-, vagy vízcseppek jelenléte szükséges. A felületek szél felőli oldalára rakódik le, toll szerű alakzatot formálva a tárgyakon. Erősen tapadó hatással rendelkezik. Látványra üvegszerű, de nem átlátszó.
  • Finom zúzmara: A tárgyak felszínéről könnyen lekaparható. Többnyire -8 Celsius fok alatt képződik. Jégtű, vagy jégkristály formájában, vékony rétegben rakódik le. Szélcsendben, vagy enyhe légmozgásban keletkezik.
  • Jeges zúzmara: A Felszínre erősen tapadó, tömören összefüggő, átlátszó, nehezen lekaparható. Tömörsége a 0 és a -3 fokkal magyarázható, mivel a víz fagyása ezen hőmérsékleten megy végbe a leglassabban, így a legkisebb résekbe is be tud férkőzni.
Vastag zúzmara

További, nem hulló csapadékfajták

Harmat

A harmat általában éjszaka, vagy a hajnali órákban alakul ki. Ha a harmatpont alá hűlő levegő vízgőz tartalma kicsapódik harmat képződik. Vízcseppek formájában láthatjuk növények levelein, vagy szabadban lévő tárgyak felületén. Halmaz állapota cseppfolyós. Jelentős mikrocsapadék a mezőgazdasági számára. Előnye, hogy mérsékli az éjszakai lehűlést, így megóvja a növényeket a fagytól.

Harmat mérése: Vizuális, vagy tapintás általi méréssel, felitatással, nedvesség szenzorral, rögzítő mérőeszközökkel stb.

Dér

Dér képződése hasonlít a harmatéhoz, viszont különbsége az, hogy a dér fagypont alatt képződik. Fehér kristályos szerkezetű. Hasonlít a zúzmarához, de szerkezete sokkal lazább.

Mi a különbség a dér és a zúzmara között?

A deret és a zúzmarát sokan keverik és ennek oka könnyen megérthető, hiszen nagyon hasonló jelenségről van szó: a levegő páratartalma fagypont alatti felületeken kicsapódik és jégkristályok alakulnak ki.

A dér és a zúzmara közötti különbség a képződésük körülményei között van. A dér keletkezésekor derült, szélcsendes idő a jellemző. Ilyenkor vékony rétegben keletkeznek jégkristályok a felületeken.

A zúzmara keletkezésekor ködös, párás és fagyos időjárásra van szükség, amelyet különböző erősségű légmozgás kísér. A zúzmara a dérrel ellentétben újra és újra rárakódhat a felületekre és az azokon lévő kristályokra, így az nagyon meg tud vastagodni, és ez már károkat is okoz (vezetékszakadás, ágtörések stb.)

Hegyvidéki területeinken meglehetősen gyakori a tartós zúzmara lerakodás okozta jégkár, 2020 telén a Pilis Parkerdő figyelmeztette a kirándulókat a zúzmara miatt veszélyessé vált erdőkre.

Zúzmara kutatás

A légkörben kialakuló jegesedésnek jelentősége van mind a felszíni közlekedésre, a légi közlekedésre, a szélerőművekre és más egyéb ágazatokra is. A 1920-as évekig nem fordítottak nagy figyelmet a légköri jegesedés előrejelzésére.

A légi közlekedés és az egyre magasabb építmények, távvezetékek kiépítése, előmozdította annak a fontosságát, hogy ezen a területen is lényeges kutatás folytatódjon.

Ma már tudjuk, hogy a zúzmaraképződés nagy károkat tud okozni, mint a távvezeték hálózatokban, mint az antenna tornyokban, mint a közlekedésben is.

Zúzmara kutatás hazánkban

Itthon az 1950-es években kezdtek foglalkozni a zúzmara problémával, mivel károkat okozott a vezetékekben.

1953-ban Otta Endréné kutatásai szerint annál erősebb a zúzmara képződés, minél nagyobb a lehűlés.

1966-ban Csomor Mihály és társai megalkottak egy zúzmaramérő műszert. Számtalan cikket publikált a zúzmara mérés fontosságáról, kutatásairól, méréseiről, és hatásairól is.

Lambert Károly bevezeti a zúzmarás nap fogalmát, és megvizsgál 10 éves adatsort a 20 zúzmara mérő állomás méréseiről.

Napjainkban a túlhűlt köd előrejelzését egy látástávolság algoritmussal mérik, melyet 1995-ben Wantuch Ferenc fejlesztett ki.

2001-ben adnak ki először egy standard mérési javaslatot. (ISO 12494, Atmospheric Icing on Structures) Ez a műszer egy 30 mm átmérőjű, henger alakú, egy vertikális tengelyen lassan körbe forgó szerkezet.

Kapcsolódó cikkek
Meteorológia

A futóáramlás, vagy jet stream

8 perc olvasási idő
Mi a futóáramlás? A futóáramlás, vagy angolul “jet stream”, egy erős és keskeny légáramlat, amely az atmoszféra felső rétegeiben, különösen a troposzféra…
Meteorológia

Cumulus, avagy gomolyfelhő

1 perc olvasási idő
A Cumulus, vagy gomolyfelhő, a Nemzetközi Felhőatlasz besorolása szerint a tíz fő felhőfaj egyike. A cumulusokat gyakran az “idilli nyári napok felhőiként”…
Meteorológia

Cumulunimbus: zivatarfelhő

1 perc olvasási idő
A Cumulonimbus, vagy zivatarfelhő, a Nemzetközi Felhőatlasz besorolása szerint a tíz fő felhőfaj egyike. A cumulonimbus felhők az időjárás egyik legmeghatározóbb elemei….
Power your team with InHype
[mc4wp_form id="17"]

Add some text to explain benefits of subscripton on your services.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail-címet nem tesszük közzé.