IDŐJÁRÁSI HÍRKÖZPONT!Napi szintű hírek, időjárási érdekességek, rekordok! Térj vissza naponta!

EgyébMeteorológia

Hőkupola v. hődóm: jelentése és kialakulása

5 perc olvasási idő

A hőkupola egy olyan meteorológiai jelenség, mely hosszan tartó kánikulát idéz elő. Más néven hődómnak is nevezik, nevét pedig kupola formájáról kapta.

A hőkupola jelentése

A hőkupola kifejezés azt a meteorológiai helyzetet írja le, amikor (nyáron), nagy területen, magas légnyomás alakul ki egy kontinens szárazföldi területe felett és ez napokig, vagy akár hetekig fennálló tartós hőséget idéz elő.

A fenti értelmezés egy tágabb értelmezése a hőkupolának, ami egyre elterjedtebbé válik. Eredetileg a hőkupola kifejezést az amerikai kontinensen kialakuló speciális meteorológiai helyzetre értették. Elsőként ezt mutatjuk be.

A hőkupola kialakulása

A hőkupola tehát akkor jön létre, ha egy magas légnyomású terület, un. gerinc tartósan egy adott terület felett marad. Lássuk, hogyan alakul ki ez a helyzet!

Omega-blokk

Normális helyzetben, itt Európa felett nyugatról keletre tartó légáramlatok uralkodnak, ami a Föld forgó mozgásának köszönhető. Éppen ezért vándorolnak a ciklonok is.

Előfordul azonban, hogy ez a nyugat-keleti áramlás meggyengül. A magasban futó rendkívül erős szelek, az un. futóáramlások legyengülhetnek, vagy hurkot vethetnek.

Ha kialakul egy ilyen hurok, akkor a légáramlatok a görög omega betű formáját veszik fel: Ω

Ez azt jelenti, hogy két alacsony nyomású képződmény között egy magas lényomású képződmény, un gerinc jön létre. Ez a felállás gátolja a nyugat-keleti irányú áramlást és un. blocking, vagy omega-blokk helyzet jön létre.

Az alábbi képen talál világosabbá válik a helyzet:

Az ilyen időjárási helyzet igen tartós tud lenni, napokig, vagy hetekig is fennállhat, anélkül, hogy a magas nyomású terület térbeli helyzete változna.

Omega blokk és a hőkupola

Miért alakít ki ez extrém hőséget?

  1. Nos, nyáron a magas nyomás alatt magas hőmérsékletek alakulnak ki, hiszen a magas légnyomás felhőmentes időjárást jelent.
  2. A talajközelben felmelegedő levegő térfogata kitágul, könnyebbé válik és ezért felmelegszik.
  3. A magas légnyomás miatt azonban a hőkupola ezt a felmelegedő levegőt lefele nyomja.
  4. A lefelé nyomott levegő, azonban a nyomás miatt felmelegszik, így még melegebb levegő érkezik talajközelbe.
  5. Ráadásul ahogy a talaj felmelegszik, csökken a nedvességtartalma, amitől még könnyebben melegszik

Az alábbi ábra még érthetőbbé teheti a hőkupola kialakulását:

A hőkupola kialakulása Amerikában és az éghajlatváltozás szerepe

Noha a fent leírt hőkupola vagy hődom jelenség Európában is kialakulhat, az amerikai kontinensen néhány speciális jelenség fokozza a hőkupolák alatti forróságot.

A NOAA, az Amerikai Óceán- és Légkörkutató Intézet elemzése szerint az éghajlatváltozás miatt a Csendes-óceán nyugati (tehát Amerikához közelebb eső) oldala erősebben melegszik, mint a keleti fele.

Erre a globális jelenségre erősíthet rá a La-Nina jelenség, amely a felszínközeli tengervíz szokatlan felmelegedését eredményezi.

Ha adva van a szokatlanul magas tengervíz-hőmérséklet, akkor ez kiváló kezdeti feltételeket teremt a hőkupola kialakulásához.

Az elmúlt években a legnagyobb nyilvánosságot a 2021-es hőkupola jelenség kapta, amikor Kanadában49,6 C fokig melegedett a hőmérséklet.

Hőkupola és az erdőtüzek

A hőkupolán belül száraz és meleg levegő uralkodik. Légmozgás nincs, a felhőképződés csekély, aminek következtében nemcsak hőhullámok, és szárazságok, de nagy eséllyel erdőtüzek kialakulásához vezethet.

2021 nyarán a globális erdőtüzek megnövekedtek a korábbi évekhez képest. Az Európai Erdőtűz-információs Rendszer mérései szerint  38 országot figyelembe véve 1877 erdőtüzet regisztráltak ennek az év nyarán.

Idén Európában a legnagyobb erdőtüzekkel Törökországnak, Görögországnak, és Olaszországnak kellett szembesülnie.

Olaszországi Szicíliában 48,8 fokot mértek, egy hőkupola jelenség nyomán, ami melegrekordnak számít. Az erdőtüzek itt több mint ezer négyzetkilométeren pusztítottak.

Görögországban a Az európai erdőtűz-információs rendszer (EFFIS) közlése szerint több mint 100 ezer hektár terület égett el 2 hét leforgása alatt.

Törökországban Antalya és Mugla területén volt a legnagyobb a tűz pusztítása, melynek következtében 38 ezer ember evakuálását indították meg. Az elégett földterületeket 128 hektárra becsülik.

Melegrekord hazánkban

1901-óta nem volt ilyen meleg Magyarországon, mint a 2021-es év volt. A fejér megyei Adonyban mérték idén a legmelegebbet 40,2 Celsius fokkal.

Az OMSZ négyszer adott ki legmagasabb szintű figyelmeztetést itthon.

Klímaváltozás egészségügyi hatásai

A klímaváltozásnak nemcsak a környezetre van nagy hatással, hanem egészségünkre is. A legkiszolgáltatottabbak ennek a hatásnak a krónikus betegségben szenvedők, az idősek, és a gyermekek. Az elmúlt évekhez képest a hőhullám okozta elhalálozások aránya 15 százalékkal növekedett.

Az Éghajlat-változási Kormányközi Testület (IPCC) szerint Magyarországon a legnagyobb egészségügyi kockázatot az extrém hőmérséklet változások jelentik.

A hőkupolák következtében kialakuló kánikula eredményeként fellépő kiszáradás, hatást gyakorol a vér viszkozitására, aminek hatására megnő a trombózis lehetősége. A 2-es típusú cukorbetegek gyógyszer mellékhatásait és a vércukor szintet is növelheti.

Kánikula esetén a krónikus betegségekben szenvedő idősek, illetve fiatalok  legfontosabb kezelése a testük hűtése, folyadékkal, illetve elektrolitpótlással.

Figyelembe kell venni az egyes gyógyszerek hatását a szervezetre.  Vannak gyógyszerek, melyek növelik a test hőmérsékletet, és léteznek vegyületek, melyek hőtermelést csökkentő hatásuk van. Ezen kívül vannak vizelethajtó hatású készítmények, melyek kiszáradást okozhatnak, ha nem pótoljuk a megfelelő folyadék mennyiséget. Hőhullámok idején kifejezetten fontos ezen információk figyelembevétele. Veszélyeztetettek ezen kívül a kánikula alatt a csecsemők, és a várandós anyák is.

Klímaváltozás az egészségügyben

Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) 2014-ben ült össze először a klímaváltozás és az egészségpolitika helyzetének értékelésére. Elismerték az egészségügy hiányosságait a klímaváltozással szemben. Ezeken belül az energia felhasználás ( légkondícionálló, hűtés, fűtés stb.) szén-dioxid kibocsátását helyett a megújuló energia felhasználásokra való törekvést tűzték ki célul.

Kapcsolódó cikkek
EgyébKörnyezet

2024-ben a világ a valaha tapasztalt legmelegebb januárt élte meg

3 perc olvasási idő
A Copernicus Klímaváltozási Szolgálat (C3S), amelyet az Európai Középtávú Időjárás-előrejelzési Központ (ECMWF) működtet az Európai Bizottság megbízásából, rendszeresen közzétesz havi klímaügyi jelentéseket,…
Meteorológia

A futóáramlás, vagy jet stream

8 perc olvasási idő
Mi a futóáramlás? A futóáramlás, vagy angolul “jet stream”, egy erős és keskeny légáramlat, amely az atmoszféra felső rétegeiben, különösen a troposzféra…
Meteorológia

Cumulus, avagy gomolyfelhő

1 perc olvasási idő
A Cumulus, vagy gomolyfelhő, a Nemzetközi Felhőatlasz besorolása szerint a tíz fő felhőfaj egyike. A cumulusokat gyakran az “idilli nyári napok felhőiként”…
Power your team with InHype
[mc4wp_form id="17"]

Add some text to explain benefits of subscripton on your services.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail-címet nem tesszük közzé.