IDŐJÁRÁSI HÍRKÖZPONT!Napi szintű hírek, időjárási érdekességek, rekordok! Térj vissza naponta!

Éghajlat

Sivatagi éghajlat

4 perc olvasási idő

A sivatagi éghajlatnak két típusát különböztetjük meg, az egyik az un. trópusi, vagy forró sivatagi éghajlat a másik a mérsékeltövben található un. hideg sivatagi éghajlat. Mindkét sivatagi éghajlat jellemzője, a magas légnyomás, a rendkívül kevés csapadék, a nagy napi hőingás, és ebből adódóan a gyér, vagy hiányzó növényzet. A sivatagok a Föld szárazföldi területeinek ötödét borítják.

Trópusi sivatagi éghajlat

A trópusi éghajlatnál már írtunk a trópusi sivatagokról, itt kicsit részletesebben is bemutatjuk ezt az éghajlati övet.

A forró, vagy trópusi sivatagi öv az 5-30 szélességi kör között található meg, jellemzően a téritőkörök közelében. A környezet nagyon szélsőséges. A Földön itt mérhető a legmagasabb havi átlaghőmérséklet. A csapadék nagyon kevés, vannak olyan területek, ahol évekig nem hull eső.

Éppen ezért a felszíne gyakran növényzetmentes, jellemzően homok, vagy szikla borítja. A fő felszínformáló erős a szélerozió.

A trópusi sivatagok földrajzi elhelyezkedése

A legnagyobb trópusi sivatagok:

  • Afrikában a Szahara, és a Kalahári-sivatag
  • Ausztráliában az Ausztrál-sivatag
  • Ázsiában az Arab-sivatag, a Szíriai-sivatag
  • Indiában és Pakisztánban a Thar-sivatag
  • Amerikában Mojave-sivatag
  • és további sivatagok Iránban, Afganisztánban

A trópusi sivatagok létrejöttének okai

A trópusi területeken a talajfelszín felmelegszik, a levegő feláramlik, és hatalmas zivatarcellák jönnek létre. A feláramló levegő a térítők felé mozog, majd leszáll. A leszálló légáramlatok alacsony nedvességtartalmúak, felhő-oszlató hatásúak. Ezeken a területeken jönnek létre a trópusi sivatagok.

A sivatagok szárazsága jellemzően a nedvesebb tengeri területektől távolodva és a térítők felé közeledve növekszik.

A trópusi sivatagok jellemzői

Hőmérséklet

A trópusi sivatagok a Föld legforróbb területei. A magas napállás, a kevés nedvesség és a felhőzet hiányának együttes hatása nagyon magasra emeli a hőmérsékletet. A belső területeken lévő, alacsony fekvésű területeken 40-50° C fokos maximumhőmérsékletek is előfordulnak.

Ugyanitt az éjszakai órákban nagyon erős a kisugárzás, így nem ritka a 5° C fokos vagy az alatti hőmérséklet sem. A napi hőingás elérheti a 30-40° C fokot.

Csapadék

A csapadék a trópusi sivatagi éghajlat alatt 250 mm alatt marad. Ugyanakkor nem ritka az olyan terület sem, ahol évekig nem esik az eső. A levegő páratartalma is nagyon alacsony 10-30%-alatt marad és a harmatpont is igen alacsony.

Trópusi sivatagi klímadiagram

Szél

Mivel nincs növényzet ami mérsékelje a szél erejét, vagy megkösse a felszín, ezért a trópusi sivatagokban a fő felszínformáló erő a szél-erozió. Ha a szél ereje 80 km/óra felé emelkedik akkor homokviharok is pusztíthatnak.

A trópusi sivatag növényzete és állatvilága

A trópusi sivatag éghajlat nagyon kemény az élővilág számára, így csak néhány a körülményekhez és a szárazsághoz jól alkalmazkodó faj él itt.

A növényzetben a kaktuszfélék dominálnak. A legtöbb növény a leveleit szúrós tüskékre cserélte, így alkalmazkodva a száraz forró éghajlathoz. Jellemző, hogy levelükben, szárukban, vagy akár gyökerükben is képesek a víz tárolására.

Állatvilágát tekintve a teve, az egyiptomi ugróegés, a sivatagi róka a legismertebb fajok

A hideg, vagy mérsékeltövi sivatagok

A hideg sivatagokat a trópusi sivatagoktól általában két éghajlati mutató alapján választják szét:

  • a éves középhőmérséklet 18° C fok alatt marad
  • a leghidegebb hónap középhőmérséklet 0° C fok alatt marad

A hideg sivatagok jellemzői

A hideg sivatagokat általában forró (néhol csak meleg) és száraz nyár és hideg és száraz tél jellemzi. A nyarak hőmérséklete azonban elmarad a trópusi sivatagokétól.

A hideg sivatagok a mérsékeltövezetben találhatóak, a tengerektől távol eső belső területeken, általában csapadékárnyékos területeken. Jellemző, hogy magas hegyvonulatok csapadékárnyékában jönnek létre, mivel a hegységek útját állják a nyugatias szelek hozta csapadéknak.

A hegységek nyugati oldalán felemelkedő levegő, a keleti oldalon leszáll, ezzel magas légnyomást, és felhőoszlató hatást kiváltva.

Klmíadiagramm hideg sivatag

A hideg sivatagok jellemzői

A hideg sivatagokban igen kevés a csapadék, jellemzően 300 mm alatt. A csapadék nagyobb része az északi félgömbön a tavaszi, kora nyári időszakra összpontosul.

A nyaruk igen meleg, de a tél erősen hideg, ami nem jellemző a trópusi sivatagokra. Éppen emiatt nagyon jelentős az évi hőingás, ugyanakkor a száraz levegő miatt a napi hőingás is jelentős, bár nem annyira, minta trópusi sivatagi területeken.

A tavasz általában gyors felmelegedést hoz, mert a téli hideg ellenére ritka, vagy vékony a hótakaró.

A hideg sivatagok elhelyezkedése

Tipikus példája a Patagónai-sivatag, amely az Andok hegység keleti oldalán található.

Közép-Ázsiában a monszuncsapadéknak gátat szabó hegységek árnyékában jönnek létre hideg sivatagok. Ilyen a Takla-Makán sivatag, vagy a Kizil-Kum.

Észak-Amerikában pedig a Sziklás hegység keleti oldalán találhatóak hideg sivatagok.

Kevéssé ismert, de Algéria és Marokkó sivatagos területeinek egy része is hideg sivatagnak minősül.

A hideg sivatagok élővilága, növényzete és állatai

A hideg sivatagok meghatározó növényezete a fűfélék. Fák is előfordulnak, de ritkásan, jellemző az akáciafélék jelenléte.

Állatvilágát tekintve a vakond, a menyét, az egérfélék emelhető ki.

Kapcsolódó cikkek
Éghajlat

A hőhullámok és az éghajlatváltozás hatása a munkahelyi környezetre

3 perc olvasási idő
2003 nyarán Európában megdöbbentő hőhullám söpört végig, amely több mint 70 000 ember halálát okozta és számtalan életet tett tönkre. Az elmúlt…
Éghajlat

Állandóan fagyos éghajlat jellemzői, állatvilága

3 perc olvasási idő
A hideg, sarkvidéki éghajlati övek két típusát különböztetjük meg: tundra éghajlati öv állandóan fagyos éghajlati öv Ha a legmelegebb hónap középhőmérséklete 0…
Éghajlat

Szavanna éghajlat jellemzői, növényei és állatvilága

4 perc olvasási idő
A szavanna éghajlat jellemzői röviden A szavanna éghajlat a trópusi esőerdő és sivatag között húzódó éghajlati zóna. Két évszak jellemzi, egy csapadékos…
Power your team with InHype
[mc4wp_form id="17"]

Add some text to explain benefits of subscripton on your services.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail-címet nem tesszük közzé.