IDŐJÁRÁSI HÍRKÖZPONT!Napi szintű hírek, időjárási érdekességek, rekordok! Térj vissza naponta!

Éghajlat

Állandóan fagyos éghajlat jellemzői, állatvilága

3 perc olvasási idő

A hideg, sarkvidéki éghajlati övek két típusát különböztetjük meg:

Ha a legmelegebb hónap középhőmérséklete 0 °C fölé emelkedik akkor tundráról beszélünk, ha minden hónapban nulla fok alatt marad az átlaghőmérséklet akkor állandóan fagyos éghajlatról.

Az állandóan fagyos éghajlat területei

A Földünkön az Antarktisz, Grönland döntő része, valamint Oroszország és Kanada legészakibb területei tartoznak az állandóan fagyos éghajlathoz. Ezen kívül Alaszka és kisebb szigetek sorolhatóak még ide.

Az állandóan fagyott területek közé tartozik, néhány magashegységi terület is, elsősorban a Himalája és az Andok területén

Az állandóan fagyos éghajlat jellemzői

Az állandó hó és jégfelhalmozódás területei. Bár a csapadék igen kevés ezeken a területeken (jellemzően 200 mm alatt évente) a párolgás is minimális, így hófelhalmozódás figyelhető meg.

A hőmérséklet havi átlaga sosem emelkedik nulla fok fölé, és a napi csúcshőmérsékletek is csak ritkán haladják meg a nulla Celsius fokot. A hőingás igen erős is lehet.

A hóborítás miatt talaj nem képződik ebben az éghajlati zónában.

Az állandóan fagyos éghajlat évszakai

Két évszak figyelhető meg a területen

  • fél évig a sarki éjszaka miatt állandó a sötétség
  • fél évig pedig nem nyugszik le a nap

A hosszú éjszakai félév idején igen alacsony hőmérsékletek alakulnak ki, ezek a területek Földünk leghidegebb zónái.

Az Antarktiszon található Vosztok állomás éves átlaghőmérséklete -55,2 °C, és ezzel Földünk leghidegebb területe. Itt mérték a Földünkön a legalacsonyabb hőmérsékletet is -89,2 °C -ot.

Vostok állomás klímadiagrammja

Növény és állatvilág az állandóan fagyos területeken

Az állandóan fagyott területeken növényi vegetáció egyáltalán nincs. Az állatvilág azonban jelen van ezeken a területeken is, döntő részben a tengervizeket övező vidékeken.

Az északi területek jól ismert állata a jegesmedve, míg a déli területek meghatározó állatai a pingvinek.

Jegesmedve

Jégkorszak és éghajlatváltozás

Bár a jégsapkák öröknek tűnhetnek, valójában a sarkokon csak a jégkorszakok idején van állandó jég- és hóborítottság. A jégkorszakokat leszámítva a Földünkön nincs állandó hóborítottság a sarki területeken.

Az utolsó jégkorszak, amit Negyedidőszaki Jégkorszaknak nevezünk, nagyjából 2,6 millió éve kezdődött. Jelenleg egy un. interglaciális időszakát éli a Föld, ami azt jelenti, hogy a jégkorszakon belül, egy enyhébb felmelegedő korszakot élünk meg.

A mostani interglaciális kor 11 800 éve kezdődött és tart a mai napig. Ezt megelőzően 130 ezer évtől kezdődően 115 évig tartott az un Eemian interglaciális.

Az interglaciális időszakok nem keverendőek össze az ember okozta globális éghajlatváltozással, amely sokkal rövidebb időtávon eredményezi a Föld átlaghőmérsékletének emelkedését.

Állandóan fagyott területek más bolygókon

Állandóan fagyott területek nem csak a Földön, hanem a Marson is megtalálhatóak. A marsi pólusokon a Földhöz hasonló fagyott vízből és szén-dioxidból álló jégsapkák figyelhetőek meg.

A Jupiter holdját az Europe-t pedig állandóan fagyott jégpáncél övezi.

Kapcsolódó cikkek
Éghajlat

A hőhullámok és az éghajlatváltozás hatása a munkahelyi környezetre

3 perc olvasási idő
2003 nyarán Európában megdöbbentő hőhullám söpört végig, amely több mint 70 000 ember halálát okozta és számtalan életet tett tönkre. Az elmúlt…
Éghajlat

Sivatagi éghajlat

4 perc olvasási idő
A sivatagi éghajlatnak két típusát különböztetjük meg, az egyik az un. trópusi, vagy forró sivatagi éghajlat a másik a mérsékeltövben található un….
Éghajlat

Szavanna éghajlat jellemzői, növényei és állatvilága

4 perc olvasási idő
A szavanna éghajlat jellemzői röviden A szavanna éghajlat a trópusi esőerdő és sivatag között húzódó éghajlati zóna. Két évszak jellemzi, egy csapadékos…
Power your team with InHype
[mc4wp_form id="17"]

Add some text to explain benefits of subscripton on your services.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail-címet nem tesszük közzé.