IDŐJÁRÁSI HÍRKÖZPONT!Napi szintű hírek, időjárási érdekességek, rekordok! Térj vissza naponta!

Hirdetés

Hogyan védjük szervezetünket a téli hidegtől?

3 perc olvasási idő

Régóta folyik vita arra vonatkozóan, hogy képes-e a hideg levegő mint időjárási tényező megbetegíteni az embert. Mostanra egyre több szakértő ért egyet abban, hogy önmagában a hideg nem, ám az általa csökkenő immunválasz, valamint a tény, hogy hideg időben többet tartózkodunk bent, ahol jobban terjednek a vírusok, igenis képes erre. Éppen ezért érdemes több szempontból is felvértezni a szervezetünket ebben az időszakban, ha nem szeretnénk ágynak esve tölteni ezeket a hónapokat.

Védekezzünk hatásosan!

Az alábbi tanácsokat megfogadva nemcsak kényelmesen vészelhetjük át a leghidegebb, havas, latyagos, jeges széllel megspékelt hónapokat, de a szervezetünk is állni fogja majd a sarat, elkerülve a betegségeket.

Mechanikai védelem

Már a nagyszüleinktől és a szüleinktől is alaposan megtanulhattuk: télen öltözzünk fel „rendesen”. De mit is jelent ez pontosan? Nos, télen mindenképp viseljünk több rétegnyi ruhát, melyek között legyenek vastagabb és vékonyabb, illetve könnyen variálható, eltávolítható, esetenként vízálló rétegek. Mindig vegyük figyelembe a pontos időjárási viszonyokat, így készüljünk fel hóra, esőre, latyakra is! Ne felejtsük otthon a sálat, a sapkát és a kesztyűt sem – ezek bármelyik táskába beférnek, és a jeges szél ellen aranyat érhetnek! A lábbelink kiválasztásánál mindig a minőséget tartsuk szem előtt: a vastag, csúszásmentes talp, a vízhatlan felszín és a vastag bélés elengedhetetlen.

Erős immunrendszer

Kétségtelen: ha nincs erős immunrendszerünk, akkor a szervezetünk „elesik” a hidegebb hónapokban. Az erős immunrendszer egyik alappilére pedig a megfelelő táplálkozás: fogyasszunk sok-sok vitamint és ásványi anyagot tartalmazó zöldségeket és gyümölcsöket! Különösen fontos ilyenkor a C-vitamin és a D-vitamin rendszeres fogyasztása. Igyekezzünk a táplálékpiramis által ajánlott arányokat követni minden élelmiszertípusból, és figyeljünk oda a változatosságra is!

Hozzájárul még az egészséges, pihentető alvás is, ami elengedhetetlen a szervezet regenerálódásához. Szintén sokat tehetünk azzal, ha rendszeres testmozgást végzünk: ez csökkenti a stressz-szintet, endorfinokat szabadít fel, de segíti az elalvást és még az egészséges testsúly megtartásához is hozzásegít minket.

Emellett érdemes a rossz szokásokat kiiktatni, de legalábbis a minimumra csökkenteni. Az alkoholfogyasztás és a dohányzás összességében is rosszat tesznek az egészségünknek, miközben rombolják az immunrendszerünk védekezőképességét.

Tűréshatár-kitolás

A már említett testmozgás télen akár kültéren is végezhető, sőt! Ezzel kifejezetten jót tehetünk az immunrendszerünknek, hiszen mintegy megacélozhatjuk magunkat a hideggel szemben. Ha heti három-négy alkalommal elmegyünk a közeli parkba futni vagy akár csak sétálunk egyet a környéken, máris „szoktathatjuk” egy kicsit a szervezetünket a hideghez, így az könnyebben ellenáll majd.

Egy kis plusz sosem árt

Már több tippet is adtunk az erős immunrendszerre vonatkozóan, aminek a helyes táplálkozás kétségtelenül szerves része. Könnyen előfordulhat azonban, hogy nem tudunk minden szükséges tápanyagot az ételeinkből pótolni – ilyenkor jön képbe a különböző vitaminok szedése. Télen különösen fontos az immunerősítő C-vitamin szedése, de a D-vitamin-pótlásról sem szabad megfeledkeznünk.

Ha ezeket a tanácsokat egytől egyig megfogadjuk, akkor a téli hónapok is ugyanolyan egészségesen telhetnek el, mint az év többi része. Higgyük el, megéri ez a kis törődés!

Kapcsolódó cikkek
Hirdetés

Hogyan befolyásolja az éghajlatváltozás a ruhaipart?

3 perc olvasási idő
A ruhaipar és a környezeti hatások kapcsolata összetett és sokrétű. Ahogy a Föld éghajlati viszonyai változnak, úgy érezhetjük a hatásokat a ruháink…
Hirdetés

Hogyan óvhatjuk fogainkat a hideg italok okozta kellemetlen érzésektől?

3 perc olvasási idő
Itt a nyár, ami a hőhullámok és a rendszeres strandolás mellett azt is jelenti, hogy gyakrabban nyúlunk hűsítő italok után. Kevés dolog…
Hirdetés

Az éghajlatváltozás hatása a munkaerőre a mérsékelt övezeti Európában

2 perc olvasási idő
A globális felmelegedés és az éghajlatváltozás már széles körben ismert fogalmak a mai társadalomban. Az éghajlatváltozás hatásai szerteágazóak, és Európában a munkaerőpiacot…
Power your team with InHype
[mc4wp_form id="17"]

Add some text to explain benefits of subscripton on your services.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail-címet nem tesszük közzé.