IDŐJÁRÁSI HÍRKÖZPONT!Napi szintű hírek, időjárási érdekességek, rekordok! Térj vissza naponta!

Hirdetés

Az éghajlatváltozás hatása a munkaerőre a mérsékelt övezeti Európában

2 perc olvasási idő

A globális felmelegedés és az éghajlatváltozás már széles körben ismert fogalmak a mai társadalomban. Az éghajlatváltozás hatásai szerteágazóak, és Európában a munkaerőpiacot is érintik, különösen a mérsékelt övezetben.

Kihívások a mezőgazdasági szektorban

Az iparosodás és a technológiai fejlődés korában sok munkaerő költözött a mezőgazdaságból az iparba és a szolgáltatásokba. Az éghajlatváltozás azonban mindezt a folyamatot újraformálhatja. Az átlaghőmérséklet növekedése miatt számos mezőgazdasági terület kényszerülhet a működési modellek átalakítására, mivel a szélsőséges időjárási viszonyok és a növényi betegségek terjedése miatt az eredmények csökkennek. Ez növeli az automatizálásra való szükségességet, ami megint csak a munkaerőt érinti. Különösen a mezőgazdasági és betanított munkakörök lehetnek veszélyben (forrás: https://ozdallas.hu/allasok/betanitott-fizikai-munka)

Hatása a munkaerőre

Az éghajlatváltozás emellett befolyásolhatja a dolgozók egészségi állapotát és a munkaképességüket is. Az emberi szervezet hőszabályozása korlátozott, és a túlzott hőjelenségek, mint a hőhullámok, stresszt jelentenek a szervezet számára. Egy 2019-es tanulmány szerint, ha a globális felmelegedés a jelenlegi ütemben folytatódik, akkor 2030-ra Európa mérsékelt övezetében is 10%-kal nőhet a hőség okozta halálozások száma. A hőség stresszhatása pedig rontja a munkaerő teljesítményét és a munkahelyi biztonságot, különösen a fizikai munkát végző személyek esetében.

Növekvő mobilitáskényszer?

Ezen túlmenően, az éghajlatváltozásból adódó természeti katasztrófák, mint az árvizek és a szárazság, komoly károkat okozhatnak a gazdasági infrastruktúrának. Az ilyen események után a munkaerő gyakran arra kényszerül, hogy új munkahelyeket keressen, mivel a régiek már nem léteznek, vagy a munkakörülmények olyanok, amelyek nem teszik lehetővé a további munkavégzést.

Lehetőségeket is teremt az éghajlatváltozás

Ezek az éghajlatválváltozás által generált kihívások azonban nem csak problémákat jelentenek, hanem lehetőségeket is. A gazdaság és a társadalom újraszervezése, valamint a zöld technológiákba és megoldásokba való beruházás jelentős munkahelyteremtő potenciállal bírhat. A megújuló energiaforrások, a zöld építészet, az energiahatekony technológiák, a fenntartható mezőgazdaság, és a klíma-adaptációs megoldások terén a munkaerő iránti igény várhatóan jelentősen megnő.

A munkaerő fejlesztése és átképzése kulcsfontosságú a klímaváltozási kihívásokra való megfelelő reagálásban. A dolgozóknak új készségekre és ismeretekre lesz szükségük ahhoz, hogy alkalmazkodni tudjanak az új munkakörülményekhez, és hogy hatékonyan használják a zöld technológiákat. Az oktatási és képzési intézményeknek nagy szerepük van abban, hogy felkészítsék a munkaerőt a zöld gazdaságra való átállásra.

Kapcsolódó cikkek
Hirdetés

Hogyan befolyásolja az éghajlatváltozás a ruhaipart?

3 perc olvasási idő
A ruhaipar és a környezeti hatások kapcsolata összetett és sokrétű. Ahogy a Föld éghajlati viszonyai változnak, úgy érezhetjük a hatásokat a ruháink…
Hirdetés

Hogyan óvhatjuk fogainkat a hideg italok okozta kellemetlen érzésektől?

3 perc olvasási idő
Itt a nyár, ami a hőhullámok és a rendszeres strandolás mellett azt is jelenti, hogy gyakrabban nyúlunk hűsítő italok után. Kevés dolog…
Hirdetés

Az időjárás hatása a munkaerőpiacra

3 perc olvasási idő
A klímaváltozás következtében egyre gyakoribbak az extrém időjárási események, mint a hőség, a heves esőzések, a hóviharok vagy a viharok. Ezek az…
Power your team with InHype
[mc4wp_form id="17"]

Add some text to explain benefits of subscripton on your services.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail-címet nem tesszük közzé.