IDŐJÁRÁSI HÍRKÖZPONT!Napi szintű hírek, időjárási érdekességek, rekordok! Térj vissza naponta!

Hirdetés

Hamarosan itt a tél, készítsd fel az autódat a hideg időjárásra!

6 perc olvasási idő

Már érezhető, hogy lassan beköszönt a hideg idő. Az időjárás változás miatt általában sok teendője van az embernek, hogy azt könnyedén átvészelje. Ilyen például az autó karbantartása is, hiszen nem csak minket, hanem szeretett gépjárművünket is megviseli a hideg. Mi most szeretnénk pár nagyon fontos és hasznos tanácsot adni, hogy télen is gondtalanul eljussunk A-ból B-be. A Gumiwebshop most egy remek összefoglalóval segíti a magyar autóval közlekedőket felkészülni az idei télre.

Figyelj a fagyállóra!

Az autók motorjában egy folyadékkal működő hűtőrendszer van, amelynek a feladata a feleslegesen keletkezett hőmennyiség elszállítása. A gond ezzel csak az, hogy ha tartósan 0 fok körül van a hőmérséklet, akkor az megfagyhat, így komoly és akár visszafordíthatatlan károkat okozhat a hűtőrendszerben.

A fagyálló vásárlása esetén az egyik kiemelt lépés a címke elolvasása, mivel létezik tömény, illetve hígított változat is. A címkén általában megtalálható, hogy a keverési arányokkal meddig tudjuk eltolni a hűtőfolyadék fagyáspontját. Érdemes minimum -25 C fagytűrő képességgel rendelkező fagyállót választani.

Használj téli ablakmosót!

Sokan nem is gondolnák, de az ablakmosó folyadék is meg tud fagyni, így igazán kellemetlen tud lenni télen, ha mellé nyúlunk. A nem az évszaknak megfelelő keverék a megfagyott szélvédőre permetezve gyorsan párologni kezd és így egy újabb réteget von az üvegre. Mindemellett a nem megfelelő szélvédőmosó is megfagyhat, ami a tartályban és a folyadékszivattyúban is kárt okozhat. Mindemellett az ablaktörlő lapátok állapotára is szánjunk időt, hiszen ebben az időszakban nagyobb az igénybevételük, így fontos a kifogástalan minőség (ha kopott, töredezett, akkor cseréljük le).

Összegezve érdemesebb a minőségibb, teszteken jól bevált téli ablakmosó használata a téli hidegben a kellemetlen és veszélyes vezetés elkerülése érdekében. Tartsunk a kocsiban mindig jégkaparót, valamint használjuk az ablakfűtést a jég leolvasztására. Ezen felül ajánljuk estére az ablakok letakarását, mivel így elkerülhetjük azok lefagyását.

hóhelyzet

Télen még fontosabb az akkumulátor teljesítménye!

Igazán nehéz helyzetbe kerülhetünk a hidegben, ha nem indul az autó és tippünk sincs, hogy mi lehet a gond. A leggyakoribb probléma ebben az évszakban az autók akkumulátorával szokott lenni. Az akksik kémiai reakciók révén működnek, viszont alacsony hőmérsékleten ezek a folyamatok lelassulnak, ezáltal a teljesítőképességük is csökken, így az indulás is nehezebb lesz. A hideg, téli időjárás jobban megviseli a gépjárművünket és az elektronikát is, mivel ebben az időszakban többet használjuk a fűtést, a fényszórókat, ülésfűtést stb. Ennek tükrében érdemes időt és pénzt fordítani a téli karbantartására. Ehhez adunk most pár tippet:

  • Tartsuk meleg helyen az akkumulátort – parkoljunk (fűtött) garázsban, vagy az akksit is kivehetjük és bevihetjük a házba
  • Mindig legyen kéznél töltő vagy bikakábel – ez akkor is nagy segítség lehet, ha nem indul a kocsink, valamint alkalmanként érdemes indulás előtt feltölteni az akkut teljesen
  • Ellenőrizzük az akkumulátor alkatrészeit, kábeleit, sarukat
  • Kapcsoljunk le minden elektromosságot fogyasztó berendezést az autónkban a motor leállítása után
  • Ha nem indul az autó a hidegben, akkor ne próbálgassuk sokat, mert az azt jeleni, hogy valószínűleg lemerült az akksi. A további indítgatással az élettartamát csökkentjük.

Kizárólag téli gumival közlekedj

Talán ez az egyik legfontosabb pont mind közül, hiszen nagyon sok baleset történik télen a nem megfelelő abroncsok miatt. Magyarországon törvény nem kötelez a téli gumicserére, de erősen ajánlott önmagunk ás mások biztonsága érdekében. Tapasztalatok és kutatások szerint a tartós 4-7 fok az, amikor már nem érdemes a nyári szett használata, hiszen ilyen hőmérsékleten, száraz időjárási körülmények között már a téli kerekek jobb tapadást biztosítanak, hiszen rugalmasabbak maradnak, nem válnak rideggé, merevvé. Ha azonban a csapadékos, esetleg fagyos viszonyokat nézzük, akkor a különbség ég és föld. A nyári gumik 7 fok alatt vesztenek rugalmasságukból, így a tapadás is romlik, ami által a vezetés is sokkal veszélyesebb lesz.

Felhelyezés előtt mindig alaposan nézzük át a kerekeket, ha púpos, vagy megszakadt, esetleg a barázdáltsága nem megfelelő, akkor forduljunk egy abroncs szervízhez, mert kifejezetten balesetveszélyes lehet.

Fontos ellenőriznünk a gumiban a nyomást is, mégpedig havonta legalább egyszer. Az alacsony nyomás miatt veszthet a kocsi a stabilitásából, megnőhet a fogyasztás és csökkenhet a tapadás.

Érdemesebb több pénzt belefektetni egy új abroncs vásárlásába, hiszen ezek komolyabb kutatómunkával lettek kifejlesztve, valamint menettulajdonságaikban, komfortban és élettartamban is jócskán felülmúlják az olcsóbb változatokat.

Ezekre figyelj még, ha télen autóba ülsz!

Fentebb nem említettük, de fontos a zárolajozó, amivel a zárakat érdemes megolajozni egy kicsit. Ezen felül télen rendszeresen mossuk le a kocsinkat, hiszen a hólé, sár, latyak komoly igénybevételt jelenthet a fényezésnek, illetve könnyebben rozsdásodhat a karosszéria is.

Kiemelten fontos a ködös, sötét évszakban a jó láthatóság és a jó látási viszonyok megteremtése. Az izzók fénye a többéves használat során halványodhat, illetve a lámpákat sár és egyéb kosz is elfedheti. Figyeljünk oda erre is, hiszen apróságnak tűnhet, de életet menthet.

Az ajtók befagyása nem ritka ebben az időszakban, így a tél bekövetkezte előtt érdemes a gumitömítések megtisztítása és szilikonnal vagy glicerinnel való lekenése.

Így vezess télen és más időjárási viszonyok között

A téli hónapokban az autósoknak meg kell küzdeniük rendszeresen a hóval illetve az ónos esővel, aminek következtében csúszóssá válnak az utak. Emiatt igazán fontos a már fentebb említett megfelelő gumi az autón, de vezetéstechnikai szempontból is jobban oda kell figyelnünk. Ezekre a körülményekre nehéz felkészülni, de érdemes lehet akár interneten mások tapasztalatait elolvasni, vagy akár a biztonságos vezetéstechnikai pályán gyakorolni, ahol szakértők segítenek, és így nagyobb eséllyel kerülhetjük el a baleseteket.

Figyeljünk arra is, hogy milyen cipőben vezetünk. A nedves talp miatt lecsúszhat a lábunk a pedálról, így könnyen beüthet a baj. A ruházat is fontos, hiszen a nagy kabátban, sok rétegben nehéz a mozgás és a reakcióidő is csökken ezálltal.

Mindig tartsuk be a megfelelő követési távolságot, sőt ilyenkor még nagyobbat is érdemes lehet hagyni. Normál körülmények között 50 kilométer/órás sebességről 25 méter alatt áll meg autó, jeges úton ez a távolság a tízszeresére nőhet.

Ha túlkormányzottá válik a jármű (a hátulja megcsúszik), akkor a csúszás irányába történő gyors ellenkormányzással kiküszöbölhető a baj, de a fékezés egyértelműen csak ront a helyzeten.

A vészfékezés esetén ne tekergessük a kormányt, hiszen az ront a tapadáson. Próbáljuk meg egyenes úton kivitelezni a műveletet.

 

Kapcsolódó cikkek
Hirdetés

Hogyan befolyásolja az éghajlatváltozás a ruhaipart?

3 perc olvasási idő
A ruhaipar és a környezeti hatások kapcsolata összetett és sokrétű. Ahogy a Föld éghajlati viszonyai változnak, úgy érezhetjük a hatásokat a ruháink…
Hirdetés

Hogyan óvhatjuk fogainkat a hideg italok okozta kellemetlen érzésektől?

3 perc olvasási idő
Itt a nyár, ami a hőhullámok és a rendszeres strandolás mellett azt is jelenti, hogy gyakrabban nyúlunk hűsítő italok után. Kevés dolog…
Hirdetés

Az éghajlatváltozás hatása a munkaerőre a mérsékelt övezeti Európában

2 perc olvasási idő
A globális felmelegedés és az éghajlatváltozás már széles körben ismert fogalmak a mai társadalomban. Az éghajlatváltozás hatásai szerteágazóak, és Európában a munkaerőpiacot…
Power your team with InHype
[mc4wp_form id="17"]

Add some text to explain benefits of subscripton on your services.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail-címet nem tesszük közzé.