IDŐJÁRÁSI HÍRKÖZPONT!Napi szintű hírek, időjárási érdekességek, rekordok! Térj vissza naponta!

Éghajlat

A hegyvidéki éghajlat jellemzői, növény és állatvilága

4 perc olvasási idő

A hegyvidéki éghajlat jellemzői

A hegyvidéki (vagy Európában alpesi) éghajlat a Föld minden éghajlati övezetében megtalálható.

Nem alkot összefüggő éghajlati egységet, mint a többi éghajlati övezet, hanem minden nagyobb kiterjedésű és magasabb hegység területén megtalálható, igen nagy változatosságban.

A hegyvidéki éghajlat különleges jellemzője, hogy a hőmérséklet a magasság növekedésével csökken. Ez nagyjából 100 méterenként 0,5° C fokot jelent. Emiatt a hőmérséklet csökkenés miatt felfelé haladva más-más éghajlati övnek megfelelő növénytakaró helyezkedik el.

Általános jellemzője, hogy a hőmérséklet alacsonyabb, a hegyvidéki területeken, mint a környezetében, és jellemzően a csapadék mennyisége több.

Európában a hűvös nyár és a zord tél jellemzi a hegységi területeket.

A hegyvidéki éghajlat különlegessége, hogy a földrajzi szélességtől függően adott magassághoz más-más hőmérsékleti érték tartozik.

Hogy érthető legyen: a trópusi magashegységeknél sokkal melegebb van 2000 méteren, mint a közepes földrajzi szélességeken, például Európában.

Hóhatár a hegyvidéki éghajlatnál

A hegyvidéki éghajlat egyik markáns jellemzője az állandó hóhatár magassága, ami a sarkok felé haladva egyre alacsonyabban található meg a hegyvidéki területeken.

Minél magasabban van az állandó hóhatár, annál változatosabb növény- és állatvilág tud kialakulni. Éppen ezért a trópusi éghajlaton található hegyvidékek a leggazdagabbak, mert ott a trópusi esőerdőtől kezdve az állandó hótakaróig számos éghajlati zóna megfigyelhető.

TerületFöldrajzi szélességHóhatár
Ferenc József föld80° É200 m
Észak-Norvégia70° É800 m
Alpok északi pereme47° É2700 m
Etna37° É3300 m
Magas Atlasz31° É4500 m
Kilimandzsáró3° D5200 m

A magashegyi éghajlat altípusai

A fentiek miatt a hegyvidéki éghajlatnak két altípusát különböztetjük meg:

  • trópusok magashegységi éghajlata
  • közepes földrajzi szélességek magashegységi éghajlata

A két altípus között két alapvető különbség figyelhető meg:

  • a trópusi területek vegetációs szempontból változatosabbak a hóhatár magassága miatt
  • a trópusi területeken a magas napdelelések miatt a magassággal növekedve a hőmérséklet napi ingása növekszik, míg a mérsékelt övben ez csökken.

A magashegyi trópusi köderdők

A trópusi hegyvidékek egyik sajátosság a köderdők létrejötte. A trópusi területek 2500-3000 méter körüli területei ugyanis belekerülnek a délelőtti konvektív felhőképződés zónájába, így itt késő délutánig köd figyelhető meg.

A nagy nedveségtartalmú ködök hatására olyan növényvilág alakult ki, amely képes a levegőben lévő vízcseppek megcsapolására. Az ilyen erdőségeket nevezzük köderőknek.

Trópusi hegyvidéki köderdő

A mérsékeltövi hegyvidéki éghajlatok

Bár a normál éghajlati övekhez képest a mérsékeltövi hegyvidéki éghajlatok vegetációja igen gazdag, ám nem éri el a trópusi hegyvidékek változatosságát.

Hőmérsékleti szempontból, a mérsékeltövi hegyvidékeken a magassággal növekedve a hőmérséklet napi és évi ingása is csökken, a klíma kiegyenlítettebbé válik.

Csapadékeloszlás a hegyvidéki éghajlatoknál

A hegyvidéki területeken általában a környező alacsonyabban fekvő területekhez képest több a csapadék. Ez elsősorban annak köszönhető, hogy a hegységek felemelkedésre kényszerítik a levegőt, ami kedvez a felhő és csapadékképződésnek.

Ez különösen a száraz éghajlatú területeken fontos, mert itt a hegyvidéken gazdagabb vegetáció tud kialakulni, a körülötte lévő füves síkságokhoz képest.

Felfele haladva jellemzően növekszik a csapadék évi mennyisége, de a hegység elég magas, akkor egy szint felett már csökken a csapadék mennyisége. Ennek oka, hogy a magassággal növekedve csökken a hőmérséklet, és ezzel együtt csökken a légkör nedvességtartalma.

A csapadék mennyisége a hegyvidéken változik a tájolás alapján is. A hegyvidékek szél felőli oldala több csapadékot kap, míg a szélárnyékos oldalon szárazabb, olykor akár sivatagossá is válhatnak.

Összefoglaló:

  • több csapadékot kap, mint a környező területek
  • a szél felöli oldala több csapadékot kap
  • magassággal felfele nő a csapadék mennyisége
  • igen nagy magasság felett már csökken a csapadék mennyisége

Hegyvidéki éghajlat klímadiagramm

Francia Alpok területének klímadiagramja:

A hegyvidéki éghajlat növény és állatvilága

A hegyvidéki éghajlati területek növény és állatvilága rendkívül változatos, és nagyban függ a földrajzi szélességtől és a környező területektől.

A mérsékelt övben, jellemzően a legalacsonyabban fekvő területeken szántóföldek találhatóak, majd felfelé emelkedve lombullató erdők, először tölgyerdők, majd bükkösök. Ezt követik a tűlevelű erdők, majd törpefenyvesek, végül a sziklás területeken csak zuzmók és mohák találhatóak, végül a hóhatár felett már nincs vegetáció.

A hegyvidéki éghajlatok talaja

A hegyvidéki területek talaja jellemzően vékonyabb, mint a környező területeké. Ennek két oka van:

  • a korábbi jégkorszakok ideje alatt a talajok egy része megsemmisült a magasabban fekvő területeken
  • a hegyvidéki területek lejtőin erősebb a víz és fagyerózió

Ugyanakkor a talaj jellege erősen függ a felette található vegetációtól.

A hegyvidéki éghajlatok területei

Európában hegyvidéki éghajlat jellemző:

  • az Alpokban,
  • a Kárpátokban,
  • a Pireneusokban
  • és a Skandináv-hegységben is.

A Föld többi részén a rengeteg területen találunk kisebb nagyobb kiterjedésben hegyvidéki zónákat, ezek közül kiemelkedik:

  • a Himalája,
  • az Andok,
  • és a Sziklás-hegység
A hegyvidéki éghajlat főbb területei
Kapcsolódó cikkek
Éghajlat

A hőhullámok és az éghajlatváltozás hatása a munkahelyi környezetre

3 perc olvasási idő
2003 nyarán Európában megdöbbentő hőhullám söpört végig, amely több mint 70 000 ember halálát okozta és számtalan életet tett tönkre. Az elmúlt…
Éghajlat

Sivatagi éghajlat

4 perc olvasási idő
A sivatagi éghajlatnak két típusát különböztetjük meg, az egyik az un. trópusi, vagy forró sivatagi éghajlat a másik a mérsékeltövben található un….
Éghajlat

Állandóan fagyos éghajlat jellemzői, állatvilága

3 perc olvasási idő
A hideg, sarkvidéki éghajlati övek két típusát különböztetjük meg: tundra éghajlati öv állandóan fagyos éghajlati öv Ha a legmelegebb hónap középhőmérséklete 0…
Power your team with InHype
[mc4wp_form id="17"]

Add some text to explain benefits of subscripton on your services.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail-címet nem tesszük közzé.