IDŐJÁRÁSI HÍRKÖZPONT!Napi szintű hírek, időjárási érdekességek, rekordok! Térj vissza naponta!

Éghajlat

2012 legfontosabb időjárási történései

4 perc olvasási idő

Mik voltak az elmúlt év meteorológiai szenzációi? Nekünk ez aTOP 6-os listánk. Sajnos az egy nagy havazás mellett ez az év is a rekormelegről és az aszályról szólt. Neked mi a TOP6-os időjárási jelenséged az évebn? Írd meg itt, vagy Facebook oldalunkon.

1. Februári eleji nagy havazás

Az elmúlt évek talán legkeményebb téli hetében volt részünk február elején. Negyven centi hó, hófúvás és -20 C fokot meghaladó hideg.
Szibériai eredetű légtömegek öntötték el Európát, és ennek hatására egy mediterrán ciklon alakult ki, ami több napos havazást okozott hazánkban. A legtöbb hó a délkeleti országrészben esett helyenként 30-50 centi hó hullott. A hó mellett a helyenként 60-70 km/órás szél hófúvásokat is okozott. Utána pedig jött a rendkívüli hideg. Február 8-én Baján -26,1 C fokot mértek, de a hideg idő még hetekig kitartott, nappal rendszeresen -10 C fokot mértünk. A legtöbb hazai folyó befagyott, egyedül a Dunán maradt jégmentes felület.
A rendkívüli időjárási helyzetet jól mutatja, hogy az időjárási portálok is látogatottsági rekordot döntöttek. Aligha kétséges, hogy ez a hóhelyzet megérdemli az első helyezést.nagy havazás 2012

2. Rekordközeli aszály

A 2011-es évhez hasonlóan, amikor területi átlagban csupán 400 mm hullott az országban, a 2012-es év szeptemberig hasonlóan aszályosnak bizonyult, sok helyütt nyár végéig 300 mm alatt maradt a lehullott csapadék mennyisége. Jelenősen esett a Balaton vízszintje és komoly károk érték a mezőgazdaságot is, különösen a kukoricatermést. Több hely is volt az országban, ahol akár egy hónapig sem volt csapadék. Bár a nagy hó idén elvitte a pálmát, de aligha kétséges, hogy valójában a legfajsúlyosabb meteorológiai jelenség az idén asz aszály és a forróság volt, ami több tíz milliárdos kárt okozott a mezőgazdaságnak.[google336]

3. Nyári hőhullámok

Szokatlanul sok és tartós hőhullámokban volt részünk 2012-ben. Az első hullám szokatlanul korán június közepén köszöntött be, sorra dőltek a napi rekordhőmérsékletek, 35-36 C fokokat mértek. A második hullám június legvégén köszöntött be, az ÁNTSZ 10 napon keresztül tartó III. fokú hőségriadót hirdetett ki. Újra dőltek a rekordok Fülöpházán 39,3 C fokot mértek. Augusztus elején tetőzött a harmadik nagy hőhullám, Pakson 39,7 C fokot mértek, végül augusztus 20-a után jött a negyedik hőhullám, Baján 40,4 C fokot mértek. Szeptemberben folytatódtak a már enyhébb hőhullámok. A hónap végén még közel 33 C fokot mértek délkeleten. A hőhullámokat sokan összefüggésbe hozzák az éghajlatváltozással. Nem ok nélkül. Az idei hőhullámok gyakorisága és tartossága még hazai viszonylatban is rendkívülinek mondható. Noha nem jelenthető ki egy az egyben egyben, hogy a a2012-es hőhullámoknak közvetlen kiváltója az éghajlatváltozás, de tény, hogy nyaraink egyre forróbbak lesznek. Az idei év rekordmelegének meteorológiai hátteréről itt olvashat: met.hu

4. Aszályos és rekordmeleg tavasz

A nagy februári havazás ellenpontjaként a március rekordmelegre és nagyon szárazra fordult. Volt olyan része az országnak, ahol ebben a hónapban egy csepp eső sem hullt, de az országos átlag is 5 mm alatt maradt. Megdőlt március 17-én az országos és fővárosi napi abszolút maximum hőmérséklet. Baján 24,5 °C-ig, míg Budapesten 22,0 °C-ig emelkedett a hőmérséklet. A szárazság és a szél hatására többfelé jegyeztek fel porviharokat. Áprilisban és májusban is sorra dőltek a melegrekordok. Május 2-án Törökszentmiklóson 33,3 C fokot mértek.

5. Nyíracsádi tornádó

Június 1-én egy hidegfront robogott át hazánk felett és az egyik megerősödő zivatarcellában tornádó alakult ki, amelyik a Hajdú-Bihar megyei Nyíracsádon 30 házat megrongált. Nem ez volt az év első tornádója. Már májusban is Orosházán jelentettek tornádót, és több helyről tubát is. Ez az eset azért került fel listánkra, mert itt jelentős anyagi kárt is okozott a tornádó, ami hazánkban meglehetősen ritka.nagy havazás 2012

6. A soproni csoda

Miközben az országot az aszály sújtotta, addig Sopronban és közvetlen környékén „csoda történt”, júliusban egymást érték a zivatarok és a térségben 100-180 mm csapadék hullott le a hónapban és 13 zivataros napot regisztráltak. Ezalatt néhány tíz kilométerrel arrébb az itt lehullott csapadéknak csak a 20%-a hullott le.

És neked mi volt idén a legnagyobb időjárási eseményed? Írd meg itt, vagy Facebook oldalunkon

Kapcsolódó cikkek
Éghajlat

A hőhullámok és az éghajlatváltozás hatása a munkahelyi környezetre

3 perc olvasási idő
2003 nyarán Európában megdöbbentő hőhullám söpört végig, amely több mint 70 000 ember halálát okozta és számtalan életet tett tönkre. Az elmúlt…
Éghajlat

Sivatagi éghajlat

4 perc olvasási idő
A sivatagi éghajlatnak két típusát különböztetjük meg, az egyik az un. trópusi, vagy forró sivatagi éghajlat a másik a mérsékeltövben található un….
Éghajlat

Állandóan fagyos éghajlat jellemzői, állatvilága

3 perc olvasási idő
A hideg, sarkvidéki éghajlati övek két típusát különböztetjük meg: tundra éghajlati öv állandóan fagyos éghajlati öv Ha a legmelegebb hónap középhőmérséklete 0…
Power your team with InHype
[mc4wp_form id="17"]

Add some text to explain benefits of subscripton on your services.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail-címet nem tesszük közzé.