IDŐJÁRÁSI HÍRKÖZPONT!Napi szintű hírek, időjárási érdekességek, rekordok! Térj vissza naponta!

Hőség

Meddig tart ki az extrém októberi meleg? – Részletes elemzés!

4 perc olvasási idő

Sorra dőlnek meg az októberi melegrekordok, és a héten megközelítjük a 30 C fokot. De meddig tart még ki ez a meleg, és minek köszönhetjük?

Egész délkelet-Európában extrém meleg van, miközben Franciaországban tornádót filmeztek és az Alpokba 400 mm csapadékot várnak. Sok helyen Magyarországon egész évben nem esett ennyi eső!

De mi áll a jelenség hátterében és meddig tarthat ki ez a meleg periódus?

Mi okozza az extrém meleg időjárást?

Nos, a rövid válasz az, hogy a héten végig kitart a meleg időjárás, és ha lehet az elmúlt héthez képest még melegebb lesz, elérhetjük akár a 28 C fokot is!

Vasárnap több melegrekord is megdőlt. Adonyban például 26,9 fokot mértek. Ez pontosan egy tizeddel több, mint a korábbi napi megegrekord, amit 2012 óta Körösszakál tartott 26,8 fokkal. Ezen kívül a fővárosban is új napi rekord született, Újpesten ugyanis 25,1 fokig emelkedett a hőmérséklet, ez hét tizeddel haladja meg a korábbi csúcsot, a 2014-ben mért 24,4 fokot. Hasonló rekordokra kell számítani egész héten.

Érdemes megnézni mi áll a jelenség hátterében!

Európa keleti felén egy magas nyomású terület, úgynevezett gerinc található (vörös színnel), ami elnyúlik egészen a Mediterrán térségig. Ugyanakkor dél-nyugat Európában egy alacsony nyomású terület található (kék szín). A két terület határán a magasban nagyon erős szelek fújnak (futóáramlások) ami az Alpok extrém csapadékait hozzák.

500 mb nyomástérkép

Kelet-Euróbába ugyanakkor dél felől nagyon meleg levegő áramlik Afrika felől, ez biztosítja a meleg időjárást.

Ez a magasnyomású terület az előttünk álló napokban ha lehet csak tovább erősödik, és nem csak nálunk, hanem még a Balti államokban is extrém meleget biztosít.

Nem csak a talajközelben van meleg, a magasban is az ilyenkor megszokottnál 12-16 C fokkal van melegebb.

A szokatlanul meleg időjárás kitart egészen a hét végéig. A csúcshőmérsékletek azonban inkább a hét közepén várhatóak. A hét végén ugyanis a tőlünk nyugatra lévő alacsony nyomású terület fokozatosan meggyengül és emiatt a déli áramlás is fokozatosan veszít az erejéből.

Ahogy gyengül a délies szél úgy lesz egyre tartósabb az éjszakai órákban keletkezett köd, ami mérsékli a nappali felmelegedést is.

Tehát egész héten marad a 20-27 C fokos csúcshőmérséklet, de ahogy erősödik a ködképződési hajlam, úgy lesznek területek, ahol tartósan megmaradnak a ködfoltok és ott ennél hűvösebb is lehet.

Mikor érkezik a váltás az időjárásban?

A hét végén már elkezd körvonalazódni a váltás, a jövő hét elején ugyanis a sarkvidék irányából egy hidegleszakadás körvonalazódik, ami a mostani számítások szerint tőlünk keletre zúdulna le. Tehát a mostani modellfutások alapján nem minket érne a sarki hideg zöme, de ennek ellenére északkeleti irányból már megkezdődhet a hideg beszivárgása.

hidegleszakadás
A mostani számítások szerint a jövő hét közepén Kijevben, Ukrajnában már csak 0-5 C fokos csúcshőmérsékletek várhatóak. Ettől nyugatabbra kisebb mértékű lehet a lehűlés, de ennek mértéke még erősen bizonytalan a nagy időtáv miatt.

A modellek is több forgatókönyvvel számolnak. Legnagyobb esély a lehűlésre van, de hogy ez milyen mértékű lesz abban még sok a bizonytalanság.

Mindez jól látszik az un. fáklyadiagrammon is, ami a hőmérsékleti értékeket mutatja a magasban. Jól látható, hogy a hét végéig egyértelmű a meleg időszak, de utána bizonytalanná válik a hőmérséklet.

A kijevi fáklyában egyértelmű a hidegbetörés:

hidegbetörés

Miközben Magyarországon több a bizonytalanság a hidegbetörés erejét illetően:

fáklyadiagram

 

És hogy marad-e ez a szokatlanul meleg időjárás novemberben és a téli időszakban is? Nos érdemes megnézni a téli időszakra vonatkozó előrejelzésünket is!

Extrém időjárás Nyugat -Európában

Miközben nálunk a meleg a szokatlan, addig tőlünk nyugatra hatalmas csapadékot várnak. Az Alpok régióiban, Franciaország délnyugati és Olaszország északkeleti részén 50-100mm csapadékot, de a magasabban fekvő helyeken akár 3-400 mm csapadékot is mérhetnek. Korábban Franciaországban is 32 C fokos csúcsértékeket mértek, de a tegnapi napon már megérkeztek a viharok, tornádót is videóztak Franciaországban.

A viharokkal együtt a havazás is megérkezett az Alpokba, helyenként 20-40 cm friss hóréteg hullott a magasabban fekvő területeken.

Kapcsolódó cikkek
Előrejelzés hírekHőség

Fokozódó hőség

2 perc olvasási idő
Itt az újabb hőhullám, holnap és szombaton tetőzik a hőség 37, 38 fokos csúcsok mellett. Vasárnaptól már változékonyabbra fordul időjárásunk, pontosabban már…
Hőség

Fokozódó kánikula !

2 perc olvasási idő
Az előttünk álló hét megint a fokozódó melegről és a száraz időről fog szólni, ma lesznek elszórtan záporok, zivatarok, de jelentősebb csapadék…
Hőség

Jövőhéten hamar visszatér a forró, száraz idő

2 perc olvasási idő
Ma átvonult hazánkon a várt hidegfront, sokfelé esett jelentős mennyiségű csapadék, főleg az Alföldön voltak intenzív, heves zivatarok. Sajnos a Duna-Tisza köze…
Power your team with InHype
[mc4wp_form id="17"]

Add some text to explain benefits of subscripton on your services.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail-címet nem tesszük közzé.