IDŐJÁRÁSI HÍRKÖZPONT!Napi szintű hírek, időjárási érdekességek, rekordok! Térj vissza naponta!

Havazás

Hétvégére megérkezik a tél, akár síkvidéki havazás is jöhet?!

3 perc olvasási idő

A rekordmeleg ősz után december első napján, vasárnap akár azonnal be is köszönthet az igazi téli időjárás. Sok még a bizonytalanság, de akár jelentősebb síkvidéki havazás is jöhet!

A héten még kitart az őszies időjárás 7-14 C fok körüli hőmérsékletekkel, alapvetően párás, borongós időjárással, csütörtökön pedig jelentősebb esőre is kilátás van.

A háttérben azonban jelentős átalakulás zajlik, aminek eredményeként a hétvégén télies fordulatot vesz az időjárás.

Az Atlanti-óceán északi felében egy erős ciklon alakul ki amely fokozatosan tart a Brit-szigetek felé. Eközben egy ex trópusi ciklon, amely a Sebastian nevet kapta északnyugati irányba fordul és összeütközik ezzel a mérsékeltövi ciklonnal.

Sebastian trópusi ciklon

A Sebastian ex-trópusi ciklon útja a Brit-szigetek felé

A ciklon jelentősen megerősödik és fokozatosan kelet felé tart majd. A csütörtöki napon ennek a mély ciklonnak a központja már Dánia felett lesz és a légnyomás egészen 980 mb környékére süllyed majd.

Ciklon központ

A ciklon hátoldalán, tehát a nyugati oldalán az óramutató járásával ellentétes irányú szelek uralkodnak és ezek a sarkvidék térségéből igen hideg levegőt rántanak le Európara.

A hideg levegő péntekre már eléri Németország térségét, majd vasárnap és hétfőn pedig a Kárpát-medencét is.

animáció hidegbetörés

A hidegbetörés nyomán egy mediterrán ciklon alakul ki Olaszország partjainál, amely nedves levegőt hoz a Kárpát-medencébe.

A hideg, sarkvidéki eredetű levegő és a mediterrán ciklon nedves levegője pedig meghozhatja az első síkvidéki havazást is hazánkba.

Mivel az időtáv még elég jelentős, és a mediterrán ciklonok előrejelzése különösen nehéz feladat, ezért még igen sok a bizonytalanság.

A hidegbetörés nagy valószínűség szerint bekövetkezik, de hogy a mediterrán ciklon csapadékrendszere mennyire érinti hazánkat abban még nagyon sok a bizonytalanság, ahogy a halmazállapotot illetően is. A talajközelben a hőmérséklet nagyjából fagypont körül, kevéssel a felett alakul, így lehet, hogy esőben hull le a csapadék jelentős része, de az sem zárható ki, hogy jelentős havazásban lesz részünk.

Az amerikai GFS modell az északi tájakon számol jelenleg síkvidéki havazással, míg az európai ECMWF a délnyugati területek vár a legtöbb havat.

A legtöbb modell szerint a legnagyobb esély a havasesőre, és a vegyes halmazállapotra van a vasárnap délutáni és hétfő délelőtti órákban. A hétfő reggeli vegyes csapadék azonban bőven elegendő egy reggeli közlekedési káoszhoz.

A vasárnapi naptól kezdődően az addigi + 7 +14 C fokos nappali csúcsértékek jelentősen visszaesnek majd és országszerte -1 +4 C fokos maximumértékeket mérhetünk majd.

Ezt követően a jelenlegi számítások szerint marad a hideg időjárás fagypont közeli hőmérsékletekkel és újabb csapadékokkal.

Milyen lesz az idei tél időjárása?

Sokan felteszik a kérdést, hogy milyen időjárás várható a folytatásban, milyen lesz a 2019-2020-es tél időjárása. Nos, hamarosan közzétesszük részletes előrejelzésünket, röviden itt most csak annyit, hogy a legtöbb modell egy átlagosnál lényegesen enyhébb telet várt.

Ugyanakkor egy különleges, de nem rendkívüli jelenség zajlik ezekben a pillanatokban is, amit gyors sztratoszférikus felmelegedésnek nevezünk. Ezt pedig a hosszú távú előrejelzéseket készítő modellek nem tudták figyelembe venni kellő mértékben.

Ha ez a folyamat végig zajlik az a poláris örvény meggyengülését hozhatja magával december második felében, ez pedig jellemző módon igen komoly téli időjárási eseményeket eredményez Európában és Amerikában is. A 2013-as nagy márciusi havazás is egy ilyen folyamat következménye volt. A poláris örvény meggyengülése ráadásul egy hosszú folyamat, amelynek hatása akár hetekig, akár egy teljes téli időszakra befolyásolhatja időjárásunkat.

Egyelőre a modellek látják a gyors felmelegedést a sztratoszférában, de azt még nem tudjuk, hogy ez a folyamat hova fut ki.

A rövid válasz tehát az, hogy az átlagosnál enyhébb telet jeleznek a modellek, de van egy ütőkártyája a légkörnek, ami felülírhatja a hagyományos számításokat és komoly fordulatot hozhat. A következő egy-két hétben sok mindenre fény derül majd, amiről beszámolunk.

Kapcsolódó cikkek
EgyébHavazás

A Dunántúlon vastag hótakaró alakulhat ki jövőhéten !?

1 perc olvasási idő
Az előző cikkben már részletezve van, hogy a jövőhét időjárása az meglehetősen mozgalmas lesz, egy hosszan elnyúló frontrendszer peremén helyezkedünk majd el,…
Előrejelzés hírekHavazásHidegfront

Mediterrán ciklonok, néhol 30-60mm csapadék, vasárnaptól markáns lehűlés, egyre többfelé havazás

4 perc olvasási idő
Nehéz egy címben összefoglalni az előttünk álló időszakot, hiszen igazán mozgékony időjárás vár ránk, sorban érkező mediterrán ciklonok, vasárnaptól markáns lehűlés, egyre…
Előrejelzés hírekHavazás

Holnap északkeleten havazhat, változékony, csapadékos időjárás vár ránk a folytatásban

3 perc olvasási idő
Igazán dinamikus lesz az időjárás az elkövetkezendő időszakban, hazánk ún. keveredési zónában helyezkedik majd el, tőlünk északkeletre hideg, száraz légtömeg helyezkedik majd…
Power your team with InHype
[mc4wp_form id="17"]

Add some text to explain benefits of subscripton on your services.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail-címet nem tesszük közzé.