IDŐJÁRÁSI HÍRKÖZPONT!Napi szintű hírek, időjárási érdekességek, rekordok! Térj vissza naponta!

Hőség

Kivirágzott az Atacama sivatag

2 perc olvasási idő

Az Atacama sivatag a Föld legszárazabb vidéke. Sokkal szárazabb, mint a legendás Szahara, vagy Góbi sivatag. Most csoda történt.

Az Atacama sivatagban egy évben átlagosan 5 mm eső esik, de ez csak egy átlag, és óriási területről beszélünk. A sivatag szélessége 160 km hossza 1000 km. Vannak azonban a sivatagnak olyan területei ami nagyon ritkán kapnak csapadékot. A sivatag chilei részén volt olyan terület ahol 40 évig nem volt csapadék, de egyes kutatók szerint vannak a sivatagnak olyan részei, amelyek az emberi történelem óta nem kaptak csapadékot.

Kivirágzik a sivatag

Az idei évben azonban valami olyan történik, ami igen ritkán esik meg. Az El Nino jelenség extrém erősen jelentkezik, ami megkavarja egész Földünk éghajlatát, és ennek köszönhetően az Atacama sivatagban is furcsa dolgok történnek.

Atacama kék virágok

Az elmúlt időszakban ugyanis többször is esett a sivatagban, és ennek köszönhetően az addig száraz sivatag virágba borult.
Az egész sivatagot rózsaszín virágok borítják. Ezek a mályvafélék általában 5-7 évente virágoznak, igazodva az El Nino ismétlődéséhez.

Az idei El Nino azonban extrém erősnek mutatkozik, és a sivatag kivirágzása csak egy jel a sok közül.

Tavasszal a Copiapó folyó áradt meg és okozott több millárd értékű kárt. Ez talán nem is tűnik szokatlannak, ám ez a folyó 17 éve már teljesen kiszáradt.

Atacama sivatag

Az Atacama és az El Nino

Az Atacama sivatag Dél Amerikában az Andok nyugati oldalán található, a Csendes-óceán felé elterülő terület. Különleges szárazságát több tényező együtessen okozza. A terület a Baktéritő vidékén található. A térítők mentén leszálló légáramlások uralkodnak (akárcsak a Szaharában) ez pedig felhőoszlató hatású. A másik tényező az Andok magas hegyláncai, ami meggátolja, hogy keleti irányból nedvesebb légtömegek érkezzenek. Végül itt található a hideg Humbold tengeráramlat, ami szintén gátolja a levegő feláramlását.

Az El Nino jelenség ennek vet véget, általában hétévente. Különböző okok miatt a csendes óceánnak ezen a területén ez óceán hőmérséklete meleg marad, ami kedvez a párás, meleg légtömegeke kialakulásának, ami meghozza a csapadékot az Atacama sivatagba is.

Az El Nino azonban nem csak itt fejti ki hatását, Földünk egész területén megváltoztatja a szokásos időjárást, bár Európában a hatása gyengébben jelentkezik.

Kapcsolódó cikkek
Előrejelzés hírekHőség

Fokozódó hőség

2 perc olvasási idő
Itt az újabb hőhullám, holnap és szombaton tetőzik a hőség 37, 38 fokos csúcsok mellett. Vasárnaptól már változékonyabbra fordul időjárásunk, pontosabban már…
Hőség

Fokozódó kánikula !

2 perc olvasási idő
Az előttünk álló hét megint a fokozódó melegről és a száraz időről fog szólni, ma lesznek elszórtan záporok, zivatarok, de jelentősebb csapadék…
Hőség

Jövőhéten hamar visszatér a forró, száraz idő

2 perc olvasási idő
Ma átvonult hazánkon a várt hidegfront, sokfelé esett jelentős mennyiségű csapadék, főleg az Alföldön voltak intenzív, heves zivatarok. Sajnos a Duna-Tisza köze…
Power your team with InHype
[mc4wp_form id="17"]

Add some text to explain benefits of subscripton on your services.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail-címet nem tesszük közzé.