Magyarországi HD időjárás radarkép

Mi a radarkép? 

A csapadék radar nem más mint egy távérzékelő műszer, amelyet a meteorológiában arra használnak, hogy meghatározzák a csapadék helyét.

A radar kibocsát egy impulzust, majd méri a visszavert jel intenzitását. Az impulzusok kisugárzása és visszaverődése között eltelt időből határozható meg a megfigyelt objektum távolsága. Ha ismerjük a radarantenna pozícióját, akkor a felhő, csapadék pontos koordinátái is kiszámíthatók.

Mivel a különböző méretű és halmazállapotú vízrészecskék a rájuk eső hullámokat különböző mértékben verik vissza ezért nem csak a csapadék helye, de annak intenzitása is kiszámolható. A radarokat elsőként a második világháború során kezdték el alkalmazni, de ezzel szinte egy időben a meteorológiai felhasználás is megkezdődött.

Magyarországon három helyen működtet az Országos Meteorológiai Szolgálat radarállomást:

  • Pogányvár (Sármellék közelében)
  • Budapest – Pestszentlőrinc
  • Nyíregyháza – Napkor

A radarállomásokat először 1967-ben helyezték üzembe. A méréseket 15 perces időközökkel végzik és egy –egy radar 240 km-re lát el. A radaroknak különösen a zivatarok jelzésében óriási a szerepük, hiszen jól követhető azok mozgása, a csapadékintenzitás és egyéb jellemzők. A radarok segítségével a felhőrendszer időbeli és térbeli mozgása, a belőle hulló csapadék minősége és mennyisége és a zivatarzóna cellás szerkezete is leolvasható.

A radarkép forrása a met.hu

Európai radarképek

AngliaAusztriaBulgáriaCsehország
DániaÉsztországFinnországFranciaország
GörögországÍrországIzlandHollandia
HorvátországLengyelországMagyarországNagy-Britannia
NémetországOlaszország (észak)OlaszországRomána
SpanyolországSkóciaSzerbiaSvédország
Szlovákia (SHMU radar)