IDŐJÁRÁSI HÍRKÖZPONT!Napi szintű hírek, időjárási érdekességek, rekordok! Térj vissza naponta!

Meteorológia

Felhőfajták képekben, felhőtípusok és a felhők osztályozása

5 perc olvasási idő

A felhők a levegőben felszálló vízpárából kialakult és a légkörben lebegő apró vízcseppek vagy jégkristályok halmaza.

A felhőket több szempont szerint lehet osztályozni. Minden osztályozásnak meg van a létjogosultsága, hiszen fontos információkat árulnak el a felhőkről.

  • A felhők alakja alapján történő osztályozása, azért fontos, mert a felhők alakja utal azokra a fizikai folyamatokra, amelyek során létrejöttek.
  • A felhők magassága a felhők halmazállapotáról árul el hasznos információkat, ezért ez is lehet egy osztályozási típus.

A felhők osztályozása

A felhők osztályozása alak szerint

A felhőket alakjuk szerint három nagy csoportba osztjuk:

  1. Gomolyos jellegű felhők (cumulusok)
  2. Réteges jellegű felhők (stratusok)
  3. Függőleges felépítésű felhők

A gomolyfelhők egyedül álló halmok formájában mutatkoznak meg és magasságuk vízszintes hosszukhoz képest is jelentős.

A réteges-, vagy stratuszfelhőknél ellenben a vízszintes méret lényegesen meghaladja a magasságukat és réteges, rostos, vagy fonalas szerkezetűek.

A függőleges felépítésű felhők, mind vízszintes, mind függőleges irányban nagy kiterjedésűek (ilyenek például a zivatarfelhők).

A felhők osztályozása magasságuk szerint

A felhőket osztályozhatjuk magassági szintük szerint is. Ez azt jelenti, hogy a légkörben milyen magasságban helyezkednek el. Ezek alapján beszélhetünk:

  1. Alacsony szintű felhők (0-2 km magasságban)
  2. Középmagas szintű felhők (2-7 km magasságban)
  3. Magas szintű szintű felhők (7-13 km magasságban)
  4. Függőleges felépítésű felhők (jellemzően 500 métertől egészen 8 km-ig, tipikusan ilyene a zivatarfelhők)

A magassági szint, azt a magasságot jelenti, ahol a felhő megtalálható. A besorolásnak nincs szigorú méterben megadott határa, és függ az évszaktól és a földrajzi szélességtől is.

Jellemzően nyáron és az egyenlítőhöz közel nagyobb a troposzféra kiterjedése, és így a felhők is magasabbra terjedhetnek.

Magyarország esetében a 2 km alatti felhőket szokás alacsonyszintűnek, a 2-7 km közöttieket középszintűnek, míg az e felettieket magas szintű felhőnek nevezni.

Az alacsony szintű felhők jellemzően vízcseppekből állnak, míg a magas szintűek szilárd halmazállapotúak. A középmagas felhők esetén vegyes a halmazállapot.

A magasság alapú besoroláshoz tartozik egy különleges kategória is a függőleges felépítésű felhők. Ide azok a felhőfajták tartoznak, amely alapja az alacsony szinten található, de magasságuk miatt elérik a közép, vagy akár a magas szintet is. Tipikusan ebbe a kategóriába tartoznak a zivatarfelhők.

A fenti két csoportosításon túl több osztályozása lehetőség van, így a felhők besorolhatóak keletkezésük, vagy éppen anyaguk szerint is. A fenti két osztályozás azonban elsőbbséget élvez.

A felhőfajok 10 alaptípusa

A két osztályozás együtteséből alkották meg ugyanis a fő felhőfajokat, vagy hétköznapi szóhasználattal élve a felhőfajtákat, ahol mind a magasság, mind a felhők alakja, szerkezete szerepet kap.

Az egyes felhőfajtákat összesen 10 alaptípusba sorolja a Nemzetközi Felhőatlasz. A tíz alaptípus között nincs átfedés, tehát egy felhő egyértelműen besorolható a 10 alaptípus egyikébe.

A fő fajtákat további szempontok alapján további változatokra lehet még bontani. Mi itt a főfajtákat vagy felhőfajokat mutatjuk be.

A fő felhőfajták

Az alábbi táblázatban láthatóak a felhők 10 alaptípusa. Először a latin név, aztán a tudományos magyar elnevezés, majd a felhők nemzetközi jele, rövidítése, amit a meteorológiai jelentésekben is használnak, végül az adott felhő magassági szintje.

Latin névMagyar névJelSzint
cirruspehelyfelhőCimagas
cirrocumulusbárányfelhőCcmagas
cirrostratusfátyolfelhőCsmagas
altocumuluspárnafelhőAcközép magas
altostratuslepelfelhőAsközép magas
nimbostratusesőrétegfelhőNsfüggőleges
stratocumulusgomolyos rétegfelhőScalacsony
stratusrétegfelhőStalacsony
cumulusgomolyfelhőCualacsony
cumulonimbuszivatarfelhőCbfüggőleges

A felhőfajták bemutatása

Alacsony szintű felhők

Alacsony szintű rétegfelhő (Stratus, St)

Stratus

Általában szürkés színű felhő, elég egyenletes felhőalappal. Hullhat belőle szitáló eső, fagyott eső vagy szemcsés hó. Ha a Nap átsüt a felhőn, körvonalai felismerhetőek. Gyakran alakul ki a talajról felemelkedő ködből.

Alacsony szintű réteges gomolyfelhő (Stratocumulus, Sc)

Stratocumulus

Középmagas szintű felhők

Középmagas szintű rétegfelhő (Altostratus, As)

Altostratus

Szürkés, kékes felhőlepelként, vagy csíkos, rostos, sima réteg formájában jelenik meg. Részben és egészen is elboríthatja az eget. Egyes részein elég sűrű ahhoz, hogy a Napot úgy elhomályosítja, mintha homályos üvegen át néznénk. Vegyes halmazállapotú felhő, amely esőcseppeket és hópelyheket is tartalmaz.

Középmagas szintű réteges gomolyfelhő (Altocumulus, Ac)

Altocumulus

Fehér, szürke vagy fehéres árnyalatú felhőtakaró, felhőréteg általában önárnyékkal. Elemei lehetnek lemezek, gömbölyded párnák, hengerecskék. Ezek egy része lehet rostos vagy szilárd, amelyek összeolvadhatnak vagy elkülönülhetnek egymástól.

Magas szintű felhők

Magas szintű rétegfelhő (Cirrostratus, Cs)

Cirrostratus

Áttetsző, fehéres felhőfátyol, szerkezete rostos, fonalas vagy sima. Részben vagy egészben eltakarhatja az eget. Jégkristályokból áll, gyakran kapcsolódik hozzá halójelenség.

Magas szintű gomolyos rétegfelhő (Cirrocumulus, Cc)

Cirrocumulus

Fehér folt, felhőlepel, vagy réteg alakjában megjelenő önárnyék nélküli, magas szintű felhő, amely különálló vagy egybeolvadó fodorszerű gomolyokból áll, és többé-kevésbé szabályos elrendeződést vesz fel. A népnyelv gyakran nevezik bárányfelhőknek.

Pehelyfelhő (Cirrus, Ci)

Cirrus

Magas szintű, széttagolt felhők fehér, finom rostokból, fehér vagy túlnyomóan fehér foltokból, esetleg keskeny szalagokból összetéve. A felhők rostos, vagy selymes, ezüstös fényűek is lehetnek. Jégkristályokból áll és a közepes földrajzi szélességeken 5–13 km magasságban képződik.

Függőleges felépítésű felhők

Gomolyfelhő (Cumulus, Cu)

Cumulus

Különálló felhők, általában sűrűk és éles körvonalúak. Tömb, kupola, torony alakúak és feldudorodó felső részük ragyogóan fehér, míg alapjuk viszonylag sötét és vízszintes. Néha a Cumulusok tépettek. Nyári időszakban főként a nappali besugárzás hatására keletkeznek. A Cumulusoknak méretük alapján több változatuk is létezik.

Zivatarfelhő (Cumulunimbus, Cb)

Cumulunimbus, azaz zivatarfelhő

Vastag, sűrű felhő, tetemes vertikális kiterjedéssel. Alakja oldalról hegységre vagy toronyra emlékeztet. Felső részein sima, rostos vagy barázdált képződmények figyelhetők meg. Csúcsa majdnem mindig sík, lapított, amely gyakran üllőre vagy hatalmas tollpehelyre emlékeztető formában terül szét. Tartalmazhat esőcseppeket, hópelyheket, fagyott esőcseppeket és jégdarabokat. A felhőalapból sokszor jól megfigyelhető csapadékszálak (virga) ereszkednek alá. Csapadéka mindig heves és záporszerű. Kialakulását mennydörgés és villámlás kíséri.

Esőréteg felhő (Nimbostratus, Ns)

Nimbostratus

Szürke, gyakran igen sötét felhőréteg, a folyamatosan hulló eső vagy hó következtében erősen elkent alakkal. A csapadék a legtöbb esetben eléri a talajt, rendszerint tartós, folytonos esőzés vagy havazás formájában. A Nimbostratus réteg olyan vastag, hogy teljesen kitakarja a Napot. A felhőréteg alatt gyakran jelennek meg alacsony, tépett foszlányok, amelyek beleolvadhatnak a Nimbostratusba, de el is különülhetnek tőle.

Kapcsolódó cikkek
Meteorológia

A futóáramlás, vagy jet stream

8 perc olvasási idő
Mi a futóáramlás? A futóáramlás, vagy angolul “jet stream”, egy erős és keskeny légáramlat, amely az atmoszféra felső rétegeiben, különösen a troposzféra…
Meteorológia

Cumulus, avagy gomolyfelhő

1 perc olvasási idő
A Cumulus, vagy gomolyfelhő, a Nemzetközi Felhőatlasz besorolása szerint a tíz fő felhőfaj egyike. A cumulusokat gyakran az “idilli nyári napok felhőiként”…
Meteorológia

Cumulunimbus: zivatarfelhő

1 perc olvasási idő
A Cumulonimbus, vagy zivatarfelhő, a Nemzetközi Felhőatlasz besorolása szerint a tíz fő felhőfaj egyike. A cumulonimbus felhők az időjárás egyik legmeghatározóbb elemei….
Power your team with InHype
[mc4wp_form id="17"]

Add some text to explain benefits of subscripton on your services.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail-címet nem tesszük közzé.