IDŐJÁRÁSI HÍRKÖZPONT!Napi szintű hírek, időjárási érdekességek, rekordok! Térj vissza naponta!

Éghajlat

Óceáni éghajlat jellemzői, állat és növényvilága

5 perc olvasási idő

Az óceáni, vagy hivatalos elnevezése alapján az enyhe tengerparti éghajlat a kontinensek nyugati oldalán helyezkedik el, közepes földrajzi szélességek mentén.

Jellemzője az enyhe, gyakran fagymentes tél és a viszonylag hűvös nyár. A csapadék és az éves hőingás mérsékelt. Legnagyobb területen Európában található meg ez az éghajlati típus.

De lássuk mindezt részletesen!

Az óceáni éghajlat jellemzői

Az óceáni éghajlat a kontinensek nyugati felén alakul ki a tengerparti területeken. Ezeken a vidékeken két tényező érvényesül:

  • a nyugati szelek által egész évben szállított enyhe légtömegek
  • part menti meleg tengeráramlások hatása

Ez a két elem alakítja ki elsősorban az óceáni éghajlat övet. Néhány további jellemző:

  • a térség alapvetően a mérsékeltövi ciklonok hatása alatt áll, ezért is gyakoriak a viharos szelek
  • zivatarok ritkán fordulnak elő
  • egész évben egyenlete csapadék, kisebb maximum általában ősszel és tél elején jelentkezik
  • egyenletes hőmérséklet enyhe telekkel, és mérsékelten meleg nyarakkal
  • a kikötők szinte sosem fagynak be
  • fagyok előfordulnak, de jelentős tartós hótakaró ritkán

Hőmérséklet jellemzői

Az évi átlagos hőmérséklet jellemzően 5-15 C fok között van. A legmelegebb hónap átlaghőmérséklete 22 C fok alatt marad, de jellemzően 12-17 C fok körül alakul.

A leghidegebb téli hónap általában 0 C fok felett (ritkán -3 C fok felett) alakul, de inkább 3-10 C fok között van. Jellemző rá, hogy a mediterrán klímával szemben igen ritkák a hőségperiódusok.

A tél a földrajzi szélességhez képest szokatlanul enyhe, ami a meleg tengeráramlásoknak és az enyhe nyugati szeleknek köszönhető.

A téli időszakban olykor előfordulnak hideg, fagyos időszakok, ami annak tudható be, hogy hideg sarkvidéki területekről kontinentális légtömegek törnek be ezekre a területekre. Ennek hátterében a Polar Vortex, azaz a sarkvidéki állandó ciklon meggyengülése áll.

Csapadék jellemzői

Az óceáni éghajlatra az egész évben elegendő csapadék jellemző. A csapadékmaximum általában az őszi/téli időszakban jelentkezik a mérsékeltövi ciklonok aktivitásának köszönhetően, a legszárazabb időszak a tavasz vége, nyár eleje. Az éves csapadékösszeg általában eléri az 1000 mm-t.

Mindennek köszönhetően a folyók vízjárás meglehetősen kiegyenlített.

Mivel a csapadék nyugat felől érkezik ezért az óceáni éghajlaton a csapadék mennyisége keleti irányban csökken.

Ahol a területen jelentősebb hegységek találhatóak, ott a hegységek oldalán csapadékmaximum (2-4000 mm), míg a hegységek keleti oldalán csapadék-minimum jelentkezik. Ez különösen Új-Zéland esetében figyelhető meg.

fenyérek angliában

Az óceáni éghajlat évszakai

Mint más mérsékeltövi éghajlati övben, úgy itt is négy évszakot különböztetünk meg.

A téli időszakban jellemző az erősen felhős időjárás, gyakran párássággal, ködökkel és gyakori esőkkel, ami a gyakori alacsony légnyomásnak tudható be.

A késő tavaszi időszak általában a szárazabb és kevésbé felhős időszak az óceáni éghajlatnál.

A nyár hosszabb és naposabb, mivel ilyenkor a mérsékeltövi ciklonok visszaszorulnak és anticiklonok uralhatják az időjárást időszakosan.

míg az ősz ismét a mérsékeltövi ciklonok növekvő aktivitásának köszönhetően szeles és csapadékos.

Az óceáni éghajlat éghajlati diagramja

London éghajlati diagram

Az alábbi ábrán látható London klímadiagramja. Jól látható (kékkel) a csapadék egyenletes eloszlása, és a hőmérséklet szélsőségektől mentes eloszlása. A vancuveri éghajlat diagram-ban már kevésbé egyenletes a csapadékeloszlás, de jobban jelentkezik az őszi és téli csapadékmaximum.

Az óceáni éghajlat területei

Vancuver éghajlati diagram

Ahogy említettem a legnagyobb területi kiterjedés Európában található, de más földrészeken is előfordul ez az éghajlattípus.

Európában Nagy Britannia, Írország, Franciaország északnyugati fele, a Benelux államok, Dánia és Németország északnyugati negyede. De ide sorolható Spanyolország északi fele és Norvégia délnyugati partszakasza is. Európában a meleg Golf tengeráramlat biztosítja ezeknek a területeknek a szélességi foknál enyhébb időjárást. Klasszikusan óceáni klíma uralkodik Londonban, Brüsszelben, vagy Amszterdamban.

Észak-Amerikában Kanadának a Brit-Columbiai területeinek a partvidéke illetve az USA Washington államának északnyugati csücske. A magas hegységek miatt az óceáni hatás csak közvetlenül a partvidéken érvényesül.

Dél-Amerikában Chile déli partszakaszán van jelen az óceáni klíma.

Ausztráliában, pedig Új-Zéland, valamint Tasmania szigete és Ausztrália déli partvidéke.

óceáni éghajlat területei

Az óceáni éghajlat növényzete, állatvilága és talajtípusai

Az óceán éghajlat növényzete uralkodó növényzete a lombhullató erdők. A fák lehullajtják levelüket, ami a tél és fagy elleni védekezés módja. Tipikus fajok a tölgyek, bükkösök és nyírfák.

A területet az ember igen régóta lakja, ezért az eredeti erdőket ma már sok helyen legelők váltották fel, vagy a fenyérekből álló törpecserjés. A csapadékos időjárásnak köszönhetően gyakoriak a lápos-vizenyős területek is.

A magasabban fekvő óceáni klíma esetében a lombhullató erdőket tűlevelű erdők váltják, ilyen területek a Skandináv-hegység, Új-Zélandon az ottani Alpok, illetve Kanada magasabban fekvő területei.

Talajai

Uralkodó talajtípusa a kilúgozott barna erdőtalaj, de a csapadékosabb területeken ezt már a gyengébb minőségű podzol talajtípus váltja fel. A közetekre alapvetően a mállás hat, a fő felszínformáló erő pedig a folyóvízi erózió.

Állatvilága

Az óceáni éghajlat állatvilága nagyban hasonlít hazánk állatvilágához. A szarvas, őz, vaddisznó.

Mezőgazdaság az óceáni éghajlat alatt

A mezőgazdaság az nedves, és kevésbé napos éghajlathoz alkalmazkodott. Így a búza és árpa a leggyakoribb gabonanövény. A szőlő és a kukorica jellemzően már nem érik be ezeken a területeken.

A növénytermesztésben még fontos szerepet kap a burgonya és a cukorrépa.

Az állattenyésztés fontos szerepet tölt be az óceáni éghajlatú területek mezőgazdaságában, hiszen a csapadékos klíma állandó zöld legelőket biztosít, ami jó feltételeket jelent az állattenyésztés számára. Meghatározó a tejelő szarvasmarhatenyésztés, és egyes területeken a juhtartás.

Kapcsolódó cikkek
Éghajlat

A hőhullámok és az éghajlatváltozás hatása a munkahelyi környezetre

3 perc olvasási idő
2003 nyarán Európában megdöbbentő hőhullám söpört végig, amely több mint 70 000 ember halálát okozta és számtalan életet tett tönkre. Az elmúlt…
Éghajlat

Sivatagi éghajlat

4 perc olvasási idő
A sivatagi éghajlatnak két típusát különböztetjük meg, az egyik az un. trópusi, vagy forró sivatagi éghajlat a másik a mérsékeltövben található un….
Éghajlat

Állandóan fagyos éghajlat jellemzői, állatvilága

3 perc olvasási idő
A hideg, sarkvidéki éghajlati övek két típusát különböztetjük meg: tundra éghajlati öv állandóan fagyos éghajlati öv Ha a legmelegebb hónap középhőmérséklete 0…
Power your team with InHype
[mc4wp_form id="17"]

Add some text to explain benefits of subscripton on your services.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail-címet nem tesszük közzé.