IDŐJÁRÁSI HÍRKÖZPONT!Napi szintű hírek, időjárási érdekességek, rekordok! Térj vissza naponta!

Éghajlat

A trópusi és szubtrópusi monszun éghajlat jellemzői, növény és állatvilága + (diagramm és térkép)

4 perc olvasási idő

A monszun éghajlat egy száraz és egy esős évszak éles elkülönülésével jellemezhető éghajlat, amelyet a szubtrópusi légáramlási zóna évszakonkénti eltolódása és a szélirány megváltozása okoz nevezzük monszun éghajlatnak.

A trópusi vidékeken, különösen Ázsiában gyakori. Az ázsiai monszunra jellemző, hogy a nyári felmelegedés alacsony légnyomást idéz elő a kontinens fölött, emiatt az óceán felől esőt hozó, meleg szél áramlik be (DNy-i monszun). Ősszel a szárazföld és a tenger közötti hőmérséklet-különbség és ezáltal az alacsony és magas légnyomású területek helyzete is megfordul. Hűvös, száraz szél áramlik a Himalája felől (ÉK-i monszun), és kitart tavaszig.

Előfordulása

A monszunok legtipikusabb előfordulási helyei a Hindusztáni-félsziget (trópusi monszunok) és Kína egyes részein (szubtrópusi monszunok). Ezen kívül Afrikában a Guineai-öböl északi partvidékén és a déli féltekén Ausztrália északi részén is érezteti hatását. Afrikában és Kelet-Ausztráliában azonban hatását csak kisebb területeken érvényesíti.

Kelet-Ázsiában megkülönböztetjük a melegebb szubtrópusi változatát (Kelet-Kína, Japán délebbi részén, Korea), valamint a hűvösebb mérsékelt változatát (Japán északi része, Ohotszki-tenger térsége). Japán esetében a téli monszun a szárazföld felől fújva a Japán-tenger felett nedvességet vesz fel, és így csapadékot hoz.

A monszun éghajlat típusai

Az éghajlat jellemzője a nyáron bekövetkező rendkívül heves esőzések, a hatalmas mennyiségű csapadék. A monszunéghajlatnak két típusát különböztetjük meg: forró övezeti monszun éghajlatot és a mérsékelt övezeti (vagy szubtrópusi) monszun éghajlatot.

  1. Forró övezeti (trópusi) monszun éghajlat

A forró övezeti monszun éghajlat kialakulásának oka a hőmérsékleti egyenlítőnek (a Föld mindenkori legmelegebb pontjait összekötő vonalnak) a vándorlása. A hőmérsékleti egyenlítő az évszakok váltakozása miatt az északi félgömb nyarán (júliusban) északra, míg a déli félgömb nyarán (januárban) délre húzódik. Hőmérsékleti okok miatt az Egyenlítőnél alacsony légnyomású öv jellemző a Földön, míg a térítőkörök környékén magas légnyomás uralkodik. A szelek minden esetben a magas légnyomástól az alacsony légnyomású öv felé fújnak, a Coriolis-erő miatt azonban eltérülnek, az északi félgömbön jobbra, a délin balra. Így alakulnak ki az ÉK-i és DK-i passzátszelek.

trópusi monszun éghajlati diagram

  1. Mérsékelt övezeti (szubtrópusi) monszun éghajlat

A mérsékelt övezeti monszun éghajlat több tekintetben is hasonlít a forró övezeti monszun éghajlathoz. A csapadék évszakos eloszlása és mennyisége hasonló a forró övezeti monszun éghajlatához. A monszun éghajlat uralma alatt álló területek vízjárása erősen ingadozó, mert a szél leginkább nyáron hoz csapadékot. Bár a vízjárás kevésbé szélsőséges, mint a mediterrán területeken, de a nyári monszunhoz kapcsolódva hömpölygő árvizek pusztítanak mindkét monszun éghajlaton. Mindamellett hozzá kell tenni, hogy télen gyakran előfordul a folyók teljes kiszáradása.

szubtrópusi éghajlati diagram

Trópusi és szubtrópusi monszun térképen

Az alábbi térképeken jól látszik a trópusi és szubtrópusi monszn éghajlatú területek földrajzi elhelyezkedése:

Trópusi monszun éghajlat térkép

trópusi monszun éghajlat térkép

Szubtrópusi monszun éghajlat térkép

szubtrópusi monszun éghajlat térkép

 

Talajminősége, növényzete

A monszun területeken jelentős felszínformálás is végbemegy, a hőingadozás miatt télen az aprózódás, míg nyáron, elsősorban a sok csapadék és a magas hőmérséklet miatt a mállás jellemző.

A talaj a nedves, csapadékos időszakokban sárgás színű, ami a szárazabb időszakokban vöröses színűvé alakul. A monszunerdőkhöz tartoznak Ázsia dzsungelei és Ausztrália eukaliptuszerdői. A dzsungelek értékes fája a teakfa (Tectona grandís) és a vasfa (Mesiia ferrea). Mivel az erdők alja világosabb, a cserjeszint és a gyepszint fejlett. Az elsődleges fogyasztók a rovarok, a madarak és az emlősök közül kerülnek ki.

A termesztett növények közül rendkívül fontos a juta, cukornád, gyapot, tea, rizs, búza, és olajos magvak. Ezek a növények az exportban és a mindennapi élelmezésben egyaránt megjelennek és ennek köszönhetően nagyon fontosak.

A monszun éghajlat állatvilága

A Föld azon területein, ahol a monszun éghajlat a jellemző, gazdag állatvilággal találkozhatunk, a monszun vidéken ilyen pl. az indiai elefánt vagy a bengáli tigris, a monszun területeken pedig, elsősorban persze Kínában, az óriáspanda az őshonos állat. Az állatvilág a monszunerdőkben – az esőerdőkhöz hasonlóan – igen sokszínű. Különleges és ritka faj az óriás panda, amely Ázsiában él.

trópusi monszun állatai

A nagytestű állatok közül említésre méltó az indiai tapír, a vaddisznófajok. A lombkorona-szintben sok majomfaj és madár él, gyakoriak a kígyók, gazdag a rovarvilág. Jellemző növényevők a madarak közül a vadpáva és a házityúk őse, a bankiva tyúk, az emlősök közül a szambár szarvas és a csital szarvas. Csúcsragadozók a tigris és a párduc.


Az éghajlatra jellemző tipikus problémák

A monszun által uralt területeken folyamatosan jelentkeznek különböző speciális, lokális problémák. Sok esetben ezeket a problémákat nem lehet élesen elkülöníteni, egymással ok-okozati kapcsolatban gyakran erősítik egymást.

  • Erózió
  • Növény- és állatvilág pusztulása
  • Az időjárás viszontagságai
  • Népesség növekedés – szegénység

 

Kapcsolódó cikkek
Éghajlat

A hőhullámok és az éghajlatváltozás hatása a munkahelyi környezetre

3 perc olvasási idő
2003 nyarán Európában megdöbbentő hőhullám söpört végig, amely több mint 70 000 ember halálát okozta és számtalan életet tett tönkre. Az elmúlt…
Éghajlat

Sivatagi éghajlat

4 perc olvasási idő
A sivatagi éghajlatnak két típusát különböztetjük meg, az egyik az un. trópusi, vagy forró sivatagi éghajlat a másik a mérsékeltövben található un….
Éghajlat

Állandóan fagyos éghajlat jellemzői, állatvilága

3 perc olvasási idő
A hideg, sarkvidéki éghajlati övek két típusát különböztetjük meg: tundra éghajlati öv állandóan fagyos éghajlati öv Ha a legmelegebb hónap középhőmérséklete 0…
Power your team with InHype
[mc4wp_form id="17"]

Add some text to explain benefits of subscripton on your services.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail-címet nem tesszük közzé.